Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

"Bitwa stulecia" znów na wopławskich polach

2017-05-09 12:52:59 (ost. akt: 2017-05-09 13:40:17)

Autor zdjęcia: Marek Szymański

W najbliższym czasie czeka nas znowu moc atrakcji rycerskich. W sobotę 20 maja odbędzie się V Turniej Rycerski o Muszlę św. Jakuba, natomiast po południu po raz siódmy już odtworzona zostanie Bitwa pod Wopławkami.

Około 4 tys. wojów litewskich wracających z łupieskiej wyprawy na Warmię mordowało ludzi, rabowało kościoły. Po drodze wojowie spalili Lidzbark, biorąc ze sobą 1200 jeńców. 28 kwietnia 1311 r. wielki komtur Henryk von Plötzkau z rycerzami zakonnymi napadł na srogich wojów litewskich i po trzykrotnym przypuszczeniu szturmu na ich obozowisko pokonał najeźdźców.

Rekonstrukcja bitwy, która odbyła się na wopławskich polach jest inicjatywą Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej. Przy wsparciu samorządów, jednostek i organizacji społecznych, a także zaangażowaniu wolontariuszy poziom Bitwy pod Wopławkami z roku na rok wzrasta.

20 maja w Karolewie od godz. 10.00 zmagać się będą śmiałkowie, którzy wezmą udział w kilku konkurencjach. Na Placu Turniejowym za kościołem św. Stanisława Kostki odbywać się będą turnieje na miecz i tarczę (jeden na jednego), bohurt (3 na 3) oraz turniej łuczniczy. Konkurencje te cieszą się wielką popularnością nie tylko samych zawodników, ale przede wszystkim wśród publiczności.

Tego samego dnia o godz. 16.00 odbędzie się 7. Inscenizacja Bitwy pod Wopławkami. Inscenizacja ma się odbyć na Polach Wopławskich oraz w Karolewie, początek pod kościołem św. Stanisława Kostki. Podczas rekonstrukcji bitwy nie zabraknie pokazów walk i kultury wczesnośredniowiecznej.

Zobacz GALERIĘ bitwy z ubiegłego roku.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages