To będzie bitwa na poezję. Kornhauser i Skonieczny

2017-04-17 09:11:23(ost. akt: 2017-04-17 09:15:47)

Autor zdjęcia: pixabay.com

To będzie kolejne spotkanie z poezją w ramach cyklu „Seryjni poeci”. Tym razem w Kętrzynie gościć będą Jakub Kornhauser i Rafał Skonieczny. Brat „Pierwszej Damy” przyjeżdża do nas z książką pt. „Drożdżownia”, natomiast Skonieczny przedstawi swoją „Antologię hałasu”.
Organizatorami tego przedsięwzięcia jest Muzeum im. W. Kętrzyńskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia w filii nr 2 MBP, mieszczącej się w budynku Loży. Początek o godz. 18.00.

Pojedynek na wiersze
Jednym z gości spotkania będzie literaturoznawca, tłumacz i poeta w jednym - Jakub Kornhauser. Mieszka w Krakowie. Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkiem redakcji „Literatury na Świecie”. Posługuje się rzadko dziś używaną formą prozy poetyckiej. Jego ostatnie książki to „Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji europejskiego surrealizmu” (2015) oraz „Głuchy brudnopis. Antologia manifestów awangard Europy Środkowej” (2014). Kornhauser jest autorem dwóch tomów poezji: „Niebezpieczny paragraf” (2007) i „Niejasne istnienia” (2009), a jego teksty tłumaczono na kilka języków. „Drożdżownia” to z kolei zbiór krótkich surrealistycznych opowiadań, opisów lub jak kto woli wizji zanurzonych w poetyce snu, odwołujących się do kultury żydowskiej i malarstwa takich artystów jak Paul Klee czy Kazimierz Malewicz.

Na przeciw niej stanie „Antologia hałasu” Rafała Skoniecznego. To tu znajdziemy odpowiedź na pytanie czy wiersze mogą być hałaśliwe. Skonieczny mieszka w Gdańsku. Jest autorem dwóch dwóch książek z wierszami: „Dzikie strony” (2010) i „Przeniesiony człowiek” (2013). Natomiast „Antologia hałasu” to spóźniony o dekadę debiut, zawierający 44 sonetoidalne utwory ułożone w trzy tematyczne cykle. Ich autor jest też muzykiem. Z zespołami Hotel Kosmos i Rara nagrał kilka płyt.

Turniej jednego wiersza
Dodatkowym elementem tegorocznego spotkania z seryjnymi poetami będzie turniej jednego wiersza. Turniej adresowany jest do wszystkich piszących, po i przed debiutem literackim. Zgłoszone do turnieju wiersze nie mogą być wcześniej publikowane ani nagradzane w innych turniejach lub konkursach poetyckich, a za ich publikację uważa się również publikację w Internecie – np. na blogu. Oczywiście wiersze muszą być opatrzone własnym nazwiskiem autora. Jest o co walczyć, ponieważ zwycięzca może liczyć na nagrodę w wysokości 200 zł.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5