Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Potrącony pieszy przetransportowany do szpitala w Olsztynie

2017-04-02 18:25:56 (ost. akt: 2017-04-02 17:40:51)
Wypadek koło Wajsznor wydarzył się tuż po zmroku. Zakładajcie odblaski - to może uratować wam życie!

Wypadek koło Wajsznor wydarzył się tuż po zmroku. Zakładajcie odblaski - to może uratować wam życie!

Autor zdjęcia: sxc.hu zdjęcie ilustracyjne

Do zdarzenia doszło w sobotę (1.04) około godziny 20.20 na trasie Kętrzyn-Wajsznory. We wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci z Zespołu Ruchu Drogowego.

Już na miejscu funkcjonariusze ustalili, że potrącony pieszy poruszał się po drodze bez elementów odblaskowych. Z relacji kierującego Citroenem mężczyzny oraz pasażera auta wynikało, że pieszy wtargnął wprost pod pojazd, którym się poruszali. W wyniku tego zdarzenia potrącony nieprzytomny mężczyzna z obrażeniami ciała został przez zespół karetki pogotowia przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy auta wykazało, że był trzeźwy.

Teraz policjanci ustalają tożsamość potrąconego mężczyzny oraz wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

- Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek - mówi Ewelina Piaścik, rzecznik kętrzyńskiej policji.

Już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h pieszy jest narażony na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Należy bezwzględnie stosować się do przepisów obowiązujących pieszych - przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, a i tu stosować zasadę „ograniczonego zaufania” - samo przejście dla pieszych nie zapewnia bezpieczeństwa. Pieszy musi upewnić się, czy ma wystarczająco dużo czasu by pokonać pasy, czy kierowca go widzi, czy na horyzoncie nie pojawił się pirat drogowy, który za nic ma przepisy. Pamiętajmy, aby nie wchodzić na przejście dla pieszych „ z marszu”, lub gdy widzimy, że kierowca nie zwalnia. Nawet w mieście, w świetle latarni warto mieć odblask - będziemy bardziej widoczni dla kierowców. W świetle obowiązującego prawa - każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu.

Niestosowanie się do tego przepisu - może kosztować życie. Za to wykroczenie można dostać też mandat w wysokości 100 złotych.

Odblask to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszy sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa. W czasie ograniczonej lub wręcz złej widoczności na drodze pieszy, który nie ma żadnego elementu odblaskowego, a często też ubrany jest w rzeczy w ciemnych kolorach, jest po prostu niewidoczny.

Mimo działań promujących używanie elementów odblaskowych na co dzień, mimo coraz większej świadomości społecznej w tej kwestii wciąż zdarzają się osoby, które igrając ze śmiercią nie używają odblasków.

Źródło: KWP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages