Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Wernisaż prac Zdzisława Beksińskiego i nietypowe spotkanie

2017-03-01 15:10:15 (ost. akt: 2017-03-02 12:36:11)
Prace Z. Beksińskiego pojawią się w galerii KCK 9 marca.

Prace Z. Beksińskiego pojawią się w galerii KCK 9 marca.

Autor zdjęcia: Beata Szuksztul

9 marca w galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż prac Zdzisława Beksińskiego ze zbiorów Dariusza Matyjasa. Wystawa połączona jest ze spotkaniem z Robertem Bolesto, scenarzystą filmu "Ostatnia rodzina" o rodzinie Beksińskich.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku. Jako artysta–samouk zaczynał w Sanoku. Ukończył wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom uzyskał w 1952 roku. Około 1956 roku zajął się fotografią artystyczną, później – w okresie 1958-62 tworzył metalowe rzeźby i reliefy. W latach 1962-74 skupił się głównie na ekspresyjnych rysunkach o tematyce figuratywnej, wykonywanych początkowo piórkiem i tuszem, potem węglem i kredkami. Sukces krajowy odniósł w 1964 roku wystawą rysunków i malarstwa w warszawskiej galerii "Foksal", w trakcie której zostały sprzedane wszystkie jego dzieła.

Następne wystawy artysty unikalną wyobraźnią i maestrią warsztatową wzbudziły ogromne zainteresowanie odbiorców i wyniosły go na czołowe miejsce sztuki polskiej. W kolejnych latach wystawiał obrazy i rzeźby nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach Europy np. Francji, Niemczech czy Belgii. Fantastyka, na której opierał swoje dzieła została pokazywana w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W 1999 roku dostał nagrodę od Europejskiego Stowarzyszenia SF. W latach 1999-2001 opracowuje techniką fotomontażu cyfrowego dużą ilość przedstawień zwanych grafiką komputerową. Miał świetne oko i potrafił uchwycić obiektywem nieprawdopodobne obrazy. Komputerowo je przetwarzając tworzył zaskakujące kompozycje. Warto też zaznaczyć, że na grafikach przedstawiających twarze zawsze była twarz artysty, jego nieżyjącego syna oraz najbliższych osób.

Beksiński zginął tragicznie, zamordowany w lutym 2005 troku. Był artystą z grona najwyżej cenionych we współczesnej sztuce polskiej, reprezentowanym w liczących się kolekcjach muzealnych krajowych i na świecie.

Podczas wystawy grafik z pracami Z. Beksińskiego odbędzie się również spotkanie z Robertem Bolesto, kętrzyniakiem, który jest autorem scenariusza do filmu "Ostatnia rodzina", zdobywcy Złotych Globów 2016


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: abc

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxx #2192591 | 212.160.*.* 1 mar 2017 15:34

    Droga Redakcji! Proszę poprawić błąd. Zbiory należą do Dariusza Matyjasa, a nie Matyjaska.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages