środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Dobry sołtys potrafi odmienić oblicze wsi

2017-02-26 10:24:07 (ost. akt: 2017-02-26 10:35:16)

Jeszcze tylko przez tydzień można głosować na swojego kandydata w plebiscycie na SuperSołtysa. W czołówce naszego rankingu panuje spory ścisk i o końcowym triumfie mogą decydować pojedyncze głosy.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Sołtys sam niewiele może
Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. O współpracy z mieszkańcami dużo dobrego mówi Renata Mendala z sołectwa Siniec. — Sołtys sam niewiele może. Na szczęście ja mam wokół siebie przyjaciół — mówi pani Renata. Potwierdzeniem tego mogą być też słowa sołtysa Kosakowa, Zenona Rutkowskiego. który powiedział, że: — Ja nic sam bym nie zrobił. To ludzie są tak zorganizowani.

W życiu wsi niezwykle ważne są też wspólne działania. — Jesteśmy najmniejszym sołectwem w gminie, ale pracy mamy naprawdę sporo — przyznaje Piotr Drozd, sołtys z Silgin, który razem z mieszkańcami dba o swoje sołectwo. W czynie społecznym wspólnymi siłami udało im się zrobić plac wypoczynkowo-rekreacyjny, na którym od pięciu lat odbywają się festyny i spotkania. Także prace remontowe w świetlicy wiejskiej wykonywane były po części społecznie i wspólnie. Sołectwo zamieszkują głównie osoby starsze, ale wszyscy mieszkańcy chcą „wyjść do świata”, poprawiać wizerunek wsi. W tym wiek im w ogóle nie przeszkadza.

W sołectwie Kosakowo mieszkańcy również nie próżnowali. — Ostatni miesiąc spędziliśmy na remoncie świetlicy — mówi Zenon Rutkowski. Mieszkańcy jego sołectwa w pracach remontowych uczestniczyli oczywiście w ramach czynu społecznego. Podobnie jak przy organizowaniu opału dla świetlicy.

Bycie sołtysem to coś więcej niż zbieranie podatków
Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi. W powiecie kętrzyńskim ta tendencja jest jeszcze mocniejsza. Na przykład w gminie Korsze proporcje rozkładają się pół na pół, a w sąsiedniej gminie Barciany panie rządzą sześcioma sołectwami, a panowie tylko trzema.

Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takim liderem jest chociażby Szymon Gałka z sołectwa Pilec (gm. Reszel). — Bycie sołtysem to coś więcej niż zbieranie podatków. Bycie sołtysem to z pewnością umiłowanie miejsca, wsi, sołectwa, to bycie blisko ludzi, to chęć robienia czegoś dla dobra tej naszej małej społeczności. To też z pewnością wyróżnienie, ale i zobowiązanie wobec ludzi, którzy obdarzyli cię swoim zaufaniem, a przecież wszyscy ci ludzie to znajomi, sąsiedzi, koledzy i koleżanki. Nikt nie jest obcym człowiekiem, to trochę jak w rodzinie i to sprawia że odpowiedzialność jest jeszcze większa — mówi młody sołtys z Pilca.

Tytuł "Super Sołtysa 2017" Powiatu Kętrzyńskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu.Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na Super Sołtysa 2017 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów w całym regionie otrzyma tytuł: Super Sołtysa 2017 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Plebiscyt trwa od dnia 27.01. 2017 r. do 03.03.2017 r.. Zakończymy go 3 marca, kilka dni przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02. 2017 roku o godzinie 23.59.

Koszt smsa to 1,23 zł. Regulamin zabawy dostępny tutaj

Zgłoś swojego sołtysa: Teraz czekamy na Wasze zgłoszenia. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02.2016 roku o godzinie 16. Przysyłacie kandydatury swoich sołtysów, najlepiej z dłuższym lub krótszym uzasadnieniem. Jeżeli Wasz sołtys już jest zgłoszony to napiszcie za co go cenicie: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl


RANKING POWIATOWY


TOP 25 RANKING REGIONALNY


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages