Wtorek, 10 grudnia 2019. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Bycie sołtysem to wyróżnienie i prestiż

2017-02-04 11:28:17 (ost. akt: 2017-02-04 11:52:28)

Trwa plebiscyt na SuperSołtysa, organizowany przez Gazetę Olsztyńską. O roli sołtysa i możliwościach wsi porozmawialiśmy z Szymonem Gałka, sołtysem sołectwa Pilec w Gminie Reszel.

- Trwa plebiscyt na SuperSołtysa, organizowany przez Gazetę Olsztyńską. Bycie sołtysem to coś więcej niż zbieranie podatków.
- Tak, bycie sołtysem to coś więcej niż zbieranie podatków, bycie sołtysem to, to z pewnością umiłowanie miejsca, wsi, sołectwa, to bycie blisko ludzi, to chęć robienia czegoś dla dobra tej naszej małej społeczności, to też z pewnością wyróżnienie ale i zobowiązanie wobec ludzi którzy obdarzyli Cię swoim zaufaniem, a przecież wszyscy Ci ludzie to znajomi, sąsiedzi, koledzy i koleżanki. Nikt nie jest obcym człowiekiem, to trochę jak w rodzinie i to sprawia że odpowiedzialność jest jeszcze większa. Bycie sołtysem to też, już tak bardziej prywatnie, szansa pokazania swoim dzieciom, jak fajnie jest móc robić coś bezinteresownie, nie dla pieniędzy, że poza swoim podwórkiem jest też nasze wspólne dobro o które też należy dbać.

- W dzisiejszych czasach możliwości wsi są coraz większe, a młode pokolenie sołtysów, do którego należysz, wie, jak takie możliwości wykorzystać. W Pilcu macie tych walorów kilka.
- Dziękuję za miłe słowa. Tak, czasy się zmieniają i również na wsi jest coraz więcej możliwości do działania. Poza funduszem sołeckim który wieś ma do wykorzystania tylko na własne potrzeby, co prawda tylko wg określonych zasad i tylko na terenach, które w obrębie sołectwa należą do gminy, ale jednak jest to duża pomoc. Są też inne możliwości. My jako sołectwo przystąpiliśmy w 2012 roku do Programu Odnowy Wsi zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski naszego województwa i dzięki temu udało nam się w ramach konkursów organizowanych w ramach tego programu zrealizować kilka ważnych inwestycji, jak choćby zagospodarowanie terenu do spotkań plenerowych czy stworzenie małej siłowni na świeżym powietrzu. Oczywiście chciałoby się więcej, bo ciągle bolą poniszczone drogi czy brak możliwości oczyszczenia naszego jeziorka w centrum wsi, brak plaży i niszczejący budynek biblioteki... Wierzę że powoli i systematycznie z pomocą władz naszej gminy i starostwa także i z tym się uporamy.

- Nie tak dawno pisaliśmy o możliwym dodatku dla sołtysów, który zaproponowała jedna z partii. Pomysł jednak upadł. Jak to odbierasz?
- Niestety już wiadomo że projekt ten przez sejmową większość został odrzucony. Czyli niestety łatwiej nie będzie. Ja osobiście nie liczyłem na aż takie przywileje bo byłoby chyba zbyt pięknie. Żyjemy i działamy dalej, jednak z nadzieją że pomysł nie zostanie zaniechany, żeby następnym po nas też chciało się chcieć. Korzystając z okazji chcę podziękować mojej Radzie Sołeckiej za bardzo udaną współpracę bo sołtys i rada sołecka to jedno i takiej współpracy życzę wszystkim sołectwom naszego powiatu, a sołtysom chęci siły i satysfakcji z pełnienia tej funkcji.
Zgłoś swojego sołtysa: Teraz czekamy na Wasze zgłoszenia. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02.2016 roku o godzinie 16. Przysyłacie kandydatury swoich sołtysów, najlepiej z dłuższym lub krótszym uzasadnieniem. Jeżeli Wasz sołtys już jest zgłoszony to napiszcie za co go cenicie: ketrzyn@gazetaolsztynska.pl

Tytuł "Super Sołtysa 2017" Powiatu Kętrzyńskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu.Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na Super Sołtysa 2017 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów w całym regionie otrzyma tytuł: Super Sołtysa 2017 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Plebiscyt trwa od dnia 27.01. 2017 r. do 03.03.2017 r.. Zakończymy go 3 marca, kilka dni przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02. 2017 roku o godzinie 23.59.

Koszt smsa to 1,23 zł. Regulamin zabawy dostępny tutaj
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages