Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Święto patrona cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie

2017-01-15 13:13:29 (ost. akt: 2017-01-15 17:16:56)

Autor zdjęcia: Jan

Parafianie cerkwi greckokatolickiej w Kętrzynie uczcili swojego patrona, ojca wschodniego monastycyzmu - św. Bazylego Wielkiego.

W sobotę 14 stycznia greckokatolicka parafia w Kętrzynie czciła swojego patrona – św. Bazylego Wielkiego. Na uroczystość przybył przełożony Bazyliańskiego Zakonu Świętego Jozafata (OSBM) Mikołaj Kozicki, ojcowie bazylianie, księża, siostry zakonne oraz wierni kościoła greckokatolickiego z Kętrzyna i okolic. Wszystkich obecnych przywitał proboszcz miejscowej parafii o. Igor Harasim.

W swoim kazaniu o. Mikołaj Kozicki zwrócił uwagę na jubileusz 400- lecia pierwszej kapituły generalnej, która zatwierdziła statut zakonu bazylianów opracowany przez metropolitę Rutskiego i arcybiskupa Kuncewicza. Centralizacja zgromadzeń bazyliańskich doprowadziła do wzrostu liczby klasztorów, a co za tym idzie do rozpoczęcia działalności edukacyjnej i wydawniczej. Pomimo licznych prześladowań i zakazów, w ciągu wieków, zakon bazylianów przetrwał i zawsze starał się nieść posługę swoim wiernym. Dowodem tego są liczne monastery bazyliańskie, funkcjonujące na terenie Warmii i Mazur, przeznaczone dla przesiedleńców z akcji "Wisła". Z okazji Nowego Roku, który według kalendarza juliańskiego przypada 14 stycznia, o. Kozicki życzył obecnym łask Bożych.

Ze swojej strony proboszcz o. Igor Harasim podziękował duchowieństwu i parafianom za udział we mszy. Po zakończeniu uroczystości w cerkiewnej świetlicy odbyło się spotkanie z parafianami.

Andrzej Sydor


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages