Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Za kradzieże grozi mu nawet pięć lat

2017-01-14 08:00:00 (ost. akt: 2017-01-13 15:52:00)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: KMP Ostrołęka

Policyjny dozór to środek zapobiegawczy jaki zastosował prokurator wobec 24-letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna dwukrotnie z niezamkniętych mieszkań kradł telefony komórkowe, portfele i dokumenty na łączną sumę 1,5 tyś. zł. Zgodnie z decyzją prokuratora mężczyzna będzie musiał meldować się w miejscowej komendzie. Za kradzież grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyńscy policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który w nocy z 6/7 stycznia bieżącego roku dwukrotnie na ternie miasta podczas snu właścicieli wszedł do niezamkniętych mieszkań z których ukradł telefony komórkowe, portfele z zawartością pieniędzy oraz dokumentów na łączną sumę 1,5 tyś. złotych.

Policjanci natychmiast podjęli czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania podejrzanych. Kryminalni wytypowali osobę mogącą mieć związek z przestępstwem i zatrzymali 24-latka. Prokurator zapoznał się z materiałem dowodowym zebranym przez policjantów i zastosował wobec podejrzanego policyjny dozór.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i jakie triki stosują włamywacze:

Mieszkanie pod obserwacją
Rozpoznanie to pierwszy i najważniejszy krok w planie kradzieży. Mieszkania, w których dochodzi do włamania i rabunku nie są przypadkowe. Akcję poprzedzają często wielogodzinne obserwacje, które pozwalają na poznanie nawyków mieszkańców. Włamywacze biorą pod lupę plan dnia mieszkańców z uwagą analizują m.in.: o której godzinie domownicy wychodzą do pracy i z niej wracają, czy w domu są zwierzęta, kiedy mieszkanie jest całkowicie puste, jaka jest liczba lokatorów, o której chodzą oni spać oraz w których pomieszczeniach śpią.

Uwaga na nieznajomych
Obserwacja mieszkania to nie wszystko. Aby zyskać jak największą wiedzę na temat zwyczajów domowników oraz wyposażenia i planu mieszkania, złodzieje bardzo często podają się za ankieterów, akwizytorów, inkasentów, a nawet za pracowników administracji. Krótka wizyta wystarczy, aby włamywacz zapoznał się z rozkładem mieszkania i zabezpieczeniami oraz rozejrzał się w poszukiwaniu potencjalnych łupów. Złodzieje wybierają takie mieszkania, w których spodziewają się znaleźć coś wartościowego.

Doskonałym źródłem informacji dla włamywaczy, są również osoby trzecie i portale społecznościowe, zwłaszcza jeśli nasz profil ma ustawienia publiczne, dzięki czemu dostęp do z pozoru nieistotnych informacji jest ułatwiony.

Na śpiocha, na klamkę, na urzędnika…
Złodzieje z reguły wybierają mieszkania, które są słabo zabezpieczone. Dlatego często jednym ze sposobów na szybkie wzbogacenie się jest tzw. metoda „na klamkę”. Złodzieje okradają mieszkania, nie włamując się do nich. Jak to robią? Przestępcy dostają się do bloku mieszkalnego, nasłuchują, co dzieje się w poszczególnych mieszkaniach, dyskretnie sprawdzając, czy drzwi są zamknięte na klucz. Jeśli trafi się okazja, wchodzą do przedpokoju i zabierają rzeczy znajdujące się w zasięgu ręki, np. torebki, telefony, portfele, kurtki, odzież. Niestety w takich sytuacjach właściciele często zajęci są codziennymi obowiązkami i nie są w stanie zauważyć, że ktoś wszedł do środka.

Inną metodą stosowaną przez włamywaczy jest metoda „na śpiocha”. Złodzieje niepostrzeżenie włamują się do domu lub mieszkania, gdy domownicy śpią. Pod osłoną nocy kradną wartościowe przedmioty: biżuterię, sprzęt, pieniądze. Zwykle do tego typu włamań dochodzi między godziną drugą w nocy, a piątą rano, kiedy sen jest najmocniejszy.

Przezorny zawsze zabezpieczony
Wychodząc z mieszkania zawsze zamykaj drzwi i okna, nie wpuszczaj do mieszkania nieznajomych (rozmawiaj z nimi na korytarzu), nie trzymaj wartościowych rzeczy na wierzchu. Warto również rozważyć zakup dobrej jakości okien i drzwi antywłamaniowych oraz systemu alarmowego.

Pamiętaj o sąsiadach – nie bądź anonimowy. Poproś ich np. o opróżnianie skrzynki na listy podczas dłuższej nieobecności. Dobre relację sprawią, że sąsiad nie zawaha się zadzwonić na policję, jeśli w pobliżu Twojego mieszkania znajdować się będą podejrzane osoby.

Źródło: KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hę? #2177495 | 89.228.*.* 8 lut 2017 16:14

  Rozumiem,że do 5 lat to maximum,a ile wynosi minimum,czyli "od" ilu lat mu grozi,bo tyle najprędzej dostanie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Proporcje #2159560 | 89.228.*.* 14 sty 2017 09:57

  Za 1500 zł 5 lat odsiadki?-to dobrze!!! A za Amber Gold ciekawe ile dostaną?-może 1200 lat,by zachować proporcje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. z #2159555 | 89.228.*.* 14 sty 2017 09:42

  Temu Panu,który ma szybkie ręce w ramach resocjalizacji zaproponowałbym pracę na taśmie w fabryce lub na żelazku do prasowania.PO pracy ze zmęczenia nic mu się nie będzie chcało tylko luli i spać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages