Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Tym razem pomogła szybka reakcja świadków i policji

2017-01-11 18:11:21 (ost. akt: 2017-01-11 18:30:05)

Autor zdjęcia: archiwum KPP w Kętrzynie

W związku z trwającą falą mrozów kętrzyńscy policjanci w trosce o osoby narażone na wychłodzenie organizmu intensywnie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, odwiedzają osoby samotne, schorowane i niezaradne życiowo. W ramach działań uratowali 3 osoby, które były zagrożone wychłodzeniem organizmu.

Prawidłowa reakcja obywateli oraz zdecydowana i sprawna reakcja policjantów zapobiegła tragedii.

Od kilkunastu dni temperatura na zewnątrz zarówno w nocy jak i w dzień spada poniżej zera. Kiedy na dworze panują ujemne temperatury wiele osób traci zdrowie lub nawet życie. Problem dotyka przede wszystkim osób samotnych, w podeszłym wieku oraz bezdomnych, dlatego kętrzyńscy policjanci prowadzą wzmożone działania podczas których kontrolują miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, odwiedzają osoby samotne, schorowane i niezaradne życiowo.

Tylko we wtorek, 10 stycznia kętrzyńscy policjanci interweniowali wobec 3 osób, które przebywały w warunkach zagrażających ich życiu z powodu niskich temperatur. We wszystkich przypadkach policjanci byli informowani przez świadków. W pierwszym przypadku o godzinie 16.00 funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że w jednej z miejscowości w gminie Kętrzyn na śniegu leży mężczyzna. Drugie zgłoszenia policjanci otrzymali o godzinie 21.30. Tu z przekazanych informacji wynikało, że w Reszlu przy ul. Podmiejskiej leży najprawdopodobniej będący pod działaniem alkoholu mężczyzna. Natomiast trzecie zgłoszenie było już w środę o godzinie 2.00. Tu z przekazanych informacji wynikało, że na klatce schodowej jednego z bloków na terenie miasta przebywa trzęsący się z zimna mężczyzn. W każdym przypadku zdecydowana i sprawna reakcja policjantów zapobiegła tragedii. W ramach podjętych działań pomocowych mężczyźni zostali przewiezieni do miejsc zamieszkania oraz noclegowni.

Należy pamiętać, że okres zimowy jest jednym z cięższych dla osób, które z różnych przyczyn nie posiadają dachu nad głową. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu - człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne - bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić ośrodek pomocy społecznej.

Trudne warunki atmosferyczne są niestety przyczyną wychłodzeń, do których dochodzi każdej zimy. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. W powiecie kętrzyńskim osoby bezdomne mogą spędzić mroźną noc w Domu Rodzinnym "MAR-KOT" w Arklitach oraz w Domu Samotnych Matek z Dziecmi „Kotanek” w Sławoszach.

Policjanci apelują o informowanie o każdej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Pamiętajmy, że ludzie należący do grupy ryzyka pozostawieni sami sobie mogą nie mieć szansy przetrwania zimy. Miejmy więc odwagę pomóc tym, którzy oczekują naszego wsparcia.

Samotność i alkohol to sprzymierzeńcy śmierci z zimna. Apelujemy o reakcję. Zaglądajmy do naszych samotnie mieszkających sąsiadów, interesujmy się osobami bezdomnymi, nie bądźmy obojętni wobec osób nietrzeźwych bo czasem tylko zwrócona uwaga, jeden telefon wzywający pomoc mogą uratować życie.

Źródło: KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages