Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Reakcja, która może uratować życie

2017-01-09 15:24:54 (ost. akt: 2017-01-09 15:41:19)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: KMP Ostrołęka

Okres zimowy dla osób bezdomnych, samotnych, starszych czy nieporadnych życiowo, a także tych pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczny. Niskie temperatury powodują, że są one bardziej niż w innych porach roku narażone na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego nie bądźmy obojętni widząc osoby błąkające się po mieście, siedzące, czy leżące na ławkach, chodnikach, czy przystankach autobusowych. Odpowiednia reakcja może uratować im życie.

Warmińsko – mazurscy policjanci każdego dnia otrzymują zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych, znajdujących się w sytuacjach trudnych, często im zagrażających. Są to często anonimowe informacje przekazane oficerowi dyżurnemu oraz zgłoszenia naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za każdym razem policjanci udzielają pomocy osobom potrzebującym oraz informują o miejscach i placówkach, w których mogą otrzymać pomoc.

Także dzielnicowi w swoich rejonach służbowych regularnie sprawdzają miejsca, które ze względu na swoją specyfikę mogą stanowić pozorne schronienie. Szczególnym nadzorem policjanci obejmują opuszczone budynki, ogródki działkowe, pustostany, klatki schodowe oraz tereny, gdzie gromadzą się osoby bezdomne. Policjanci powracają do takich miejsc wielokrotnie, sprawdzając je po raz kolejny. Starają się także w każdym przypadku przekonać bezdomnych do skorzystania z możliwości pomocy ośrodków zapewniających nocleg i posiłek.

Dzielnicowi o osobach bezdomnych informują także placówki świadczące pomoc socjalną. Jednak osoby te często nie chcą korzystać z pomocy. To stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych ludzi. Pomimo podejmowanych przez wiele instytucji działań prewencyjnych i pomocowych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.

Pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, osoba starsza albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, ławce czy przystanku. Każdemu należy się pomoc. Wystarczy zadzwonić na nr 997 lub 112. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję lub pogotowie ratunkowe za każdym razem kiedy widzimy, że ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu. Każdy otrzymany sygnał będzie sprawdzony.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko – mazurskiego.

Źródło: KWP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages