Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Policja wyjaśnia przyczyny dwóch wypadków z udziałem pieszych

2016-12-16 17:00:03 (ost. akt: 2016-12-16 17:10:45)

Autor zdjęcia: archiwum KPP Kętrzyn

Kętrzyńscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych.

W czwartek, 15 grudnia około godziny 11.00 oficer dyżurny kętrzyńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że w Kętrzynie na ul. Daszyńskiego doszło do potrącenia pieszej. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 62-letnia kobieta została potrącona na oznakowanym przejściu dla pieszych przez kierującego fiatem mężczyznę. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało, że 72-latek był trzeźwy. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się natomiast, że mężczyzna w ogóle nie posiadał uprawnień do kierowania. Mieszkanka miasta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Do drugiego zdarzenia drogowego doszło tego samego około godz. 16.20 na ul. Słowiańskiej w Reszlu. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 22-letni kierowca opla potrącił pieszą, która poza przejściem dla pieszych wtargnęła bezpośrednio pod jadący pojazd. W wyniku tego zdarzenia 55-letnia mieszkanka Reszla z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy auta wykazało, że był trzeźwy.

Teraz policjanci wyjaśniają wszystkie przyczyny i okoliczności tych zdarzeń.

Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek.

Już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h pieszy jest narażony na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Należy bezwzględnie stosować się do przepisów obowiązujących pieszych - przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, a i tu stosować zasadę „ograniczonego zaufania” - samo przejście dla pieszych nie zapewnia bezpieczeństwa. Pieszy musi upewnić się, czy ma wystarczająco dużo czasu by pokonać pasy, czy kierowca go widzi, czy na horyzoncie nie pojawił się pirat drogowy, który za nic ma przepisy. Pamiętajmy, aby nie wchodzić na przejście dla pieszych „ z marszu”, lub gdy widzimy, że kierowca nie zwalnia. Nawet w mieście, w świetle latarni warto mieć odblask - będziemy bardziej widoczni dla kierowców.

W świetle obowiązującego prawa - każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu.

Niestosowanie się do tego przepisu - może kosztować życie. Za to wykroczenie można dostać też mandat w wysokości 100 złotych.

Odblask to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszy sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa. W czasie ograniczonej lub wręcz złej widoczności na drodze pieszy, który nie ma żadnego elementu odblaskowego, a często też ubrany jest w rzeczy w ciemnych kolorach, jest po prostu niewidoczny.

Mimo działań promujących używanie elementów odblaskowych na co dzień, mimo coraz większej świadomości społecznej w tej kwestii wciąż zdarzają się osoby, które igrając ze śmiercią nie używają odblasków.

Aby takich zdarzeń było jak najmniej na drogach powiatu kętrzyńskiego, policjanci przypominają, że wypadki drogowe powstają z nieodpowiedzialności, barku uwagi oraz nieprzestrzegania przepisów. Przepisy drogowe mają ułatwiać życie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Dostosowanie prędkości do istniejących ograniczeń oraz do warunków drogowych w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Przekraczanie prędkości, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przekraczanie jezdni w miejscu niewyznaczonym to najczęstsze błędy, będące zarazem przyczyną największej liczby tragedii drogowych. Stosowanie się do wszystkich przepisów, a zwłaszcza przepisów drogowych, to szanowanie prawa, siebie i innych.

Źródło: KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katarzyna Makowska #2138646 19 gru 2016 09:44

  Rodzinę Poszkodowanej Kobiety, która została potrącona w Kętrzynie proszę o wiadomość na email: m.katarzyna855@gmail.com

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages