Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Modlili się za ofiary Wielkiego Głodu

2016-11-28 22:15:10 (ost. akt: 2016-11-28 22:19:03)

Autor zdjęcia: Jan

Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około 5 milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy.Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Dotknął wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego.

W ostatnią sobotę listopada na Ukrainie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu 1932- 1933. O tym tragicznym wydarzeniu nie zapomniała również ukraińska społeczność powiatu kętrzyńskiego. W sobotni wieczór tradycyjnie w wielu ukraińskich domach zapłonęły świece.

Natomiast w niedzielę 27 listopada w intencji ofiar modlono się w cerkwiach. W swoim kazaniu proboszcz parafii o. Ihor Harasim OSBM zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie chleba, jego wartość. ,,Słowo chleb pojawia się w naszej codziennej modlitwie. Bez niego, jak udowodniła to historia naszego narodu, nie ma życia – powiedział proboszcz. Na zakończenie nawoływał do modlitwy za tych wszystkich, którzy padli ofiarą komunistycznego reżimu.

Po mszy odbył się koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, pod kierownictwem Aleksandry Bzdel, Darii Kantor i Iwony Smoliniec. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać poezji i pieśni, które były poświęcone ofiarom Wielkiego Głodu.

Za wspaniały i wzruszający występ młodym artystom podziękowali o. Mirosław Pidłypczak oraz przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor.

Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około 5 milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy. Był świadomie zaplanowany i przeprowadzony przez rosyjskich komunistów na czele z Józefem Stalinem. Celem sztucznie wywołanej klęski głodu było rozprawienie się z ukraińską wsią. Chłopi ukraińscy sprzeciwiali się bowiem przymusowej kolektywizacji rolnictwa.

Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Głód dotknął wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego. Jak twierdzi dr Robert Kuśnierz, historyk z Akademii Pomorskiej: ,,Nie ma precyzyjnych danych na temat liczby polskich ofiar, ale szacuje się ją na 20 – 60 tys.”.

Za ofiary Wielkiego Głodu modlono się również w parafiach w Asunach oraz Bajorach Małych.

as

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages