Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Już wiedzą jak się bronić przed przemocą

2016-11-22 09:52:52 (ost. akt: 2016-11-22 10:27:24)

Autor zdjęcia: KPP Kętrzyn

Przemoc w rodzinie była tematem spotkania Krzysztofa Plewni, przewodniczący Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie z uczniami Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Karolewie. W spotkaniu uczestniczył również dzielnicowy mł. asp. Artur Żejmo z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

Celem spotkania było przybliżenie problematyki przemocy w rodzinie. Omówiono czym jest przemoc domowa, jakie są jej rodzaje i stereotypy z nią związane, a wreszcie w jaki sposób skutecznie się przed nią obronić.

Przedstawiając problematykę przemocy domowej, prelegenci wskazali na cały wachlarz wzajemnych zależności. Pokazali, że sama przemoc nie bierze się znikąd oraz, że pociąga za sobą dalsze skutki. Szczegółowo objaśnili artykuły kodeksu karnego, które zazwyczaj występują i składają się na przemoc. Zaznaczyli, że w zaciszach domowych dochodzi też do tak zwanej cichej przemocy - bez rękoczynów, bez krzyków – tj przemocy psychicznej.

W trakcie spotkania podjęta została tematyka pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie. Przybliżono również osobowość sprawcy. Młodzież poznała jedno z najważniejszych narzędzi w walce z przemocą domową, a mianowicie "Niebieską Kartę". Uczniowie dowiedzieli się kto i kiedy ją zakłada oraz w jaki sposób za jej pomocą próbuje pomóc się rodzinie dotkniętej problemem przemocy. Następnie włączyli się bardzo aktywnie w zajęcia, które na koniec ocenili jako przydatne i ważne, a sam problem przemocy w rodzinie uznali za ważny społecznie.

Na pożegnanie uczniowie otrzymali broszury informacyjne dotyczące tej problematyki oraz wskazujące adresy i telefony instytucji pomocowych. - Mamy nadzieję, że wiedza przekazana na tego typu spotkaniach zaowocuje większą świadomością, która przerodzi się w większą wrażliwość. A to z kolei pomoże ograniczyć zjawisko przemocy domowej w przyszłości - podsumowała spotkanie Ewelina Piaścik, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

Źródło: KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages