Szlakami jakubowymi z księdzem Brewczyńskim

2016-11-19 09:59:10(ost. akt: 2016-11-21 08:57:34)

Autor zdjęcia: organizator

W piątek, 25 listopada w kętrzyńskim muzeum zapraszamy na spotkanie z ks. Sławomirem Brewczyńskim z Iszlaużas koło Kowna (Litwa), który podzieli się swoimi obserwacjami z ubiegłorocznej pielgrzymki do Santiago de Compostela. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 17.00.
Do grobu św. Jakuba Apostoła w Santago de Compostela prowadzi wiele szlaków. Na drugim miejscu pod względem popularności (za Drogą Francuską, którą wybiera ok. 60-70 proc. pielgrzymów) jest Camino Portugalskie. Szlak ten, biegnący wzdłuż wybrzeża Atlantyku zaczyna się w Lizbonie, dalej wiedzie przez Fatimę, Porto, przechodzi przez rzeki Lima i Minho i dalej wiedzie przez hiszpańskie miasta Tui i Padron. Z Lizbony jest to 610 km, z Porto ok. 230km.

Ze względu na wspaniałe krajobrazy, średniowieczne miasta, mosty, kościoły, historię pielgrzymowania tą drogą sięgającą pielgrzymki królowej św. Elżbiety Portugalskiej (1271-1336), ale także ze względu na nieźle rozwiniętą bazę noclegową dla pielgrzymów, oraz połączenia lotnicze w Lizbonie i Porto dostępne z wielu krajów, Camino Portugalskie co roku cieszy się znaczącym wzrostem liczby pielgrzymów z całego świata. Na trasie można spotkać Portugalczyków, Niemców, Koreańczyków, Kanadyjczyków, Amerykanów, Polaków, Rosjan, także Żydów i wielu innych.

Ta mieszanka języków i kultur, wspólne spotkania w drodze i na noclegach, przy przygotowywaniu posiłków, praniu, czy nocnych rozmowach tworzy niezapomnianą atmosferę braterstwa, przyjaźni, coś, czego poza Camino ciężko doświadczać.
Ale droga do Santiago, to przede wszystkim droga w głąb siebie. Poznawanie swoich ograniczeń, radzenie sobie ze zmęczeniem, samotnością, czas na przemyślenia, ważne decyzje, odkrywanie tego, co naprawdę ważne. Ksiądz Sławomir Brewczyński podzieli się swoimi wrażeniami i przemyśleniami w "towarzystwie" rzeźby św. Jakuba Starszego z dawnej kaplicy szpitalnej pw. św. Ducha w Kętrzynie - jednego z najcenniejszych eksponatów kętrzyńskiego muzeum.

redakcja/organizator

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5