środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Z Kruszewca do Fromborka śladem Mikołaja Kopernika

2016-10-14 09:43:06 (ost. akt: 2016-10-14 10:57:20)

Autor zdjęcia: Anna Pawluczuk

Od najmłodszych lat wszyscy powtarzają, że wiedzę zdobywa się dzięki podróżom i wycieczkom. Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kruszewcu: Anna Pawluczuk, Ewa Dziemiela i Olga Wanago, dyrektor placówki, tę myśl wytrwale z pasją realizują.

Uczniowie wraz z opiekunami pojechali do Fromborka. W tym niedużym miasteczku znajduje się kilka zabytków związanych z naszym wielkim astronomem, Mikołajem Kopernikiem. Uczony mieszkał tam 34 lata.
To jego śladem podążyliśmy w niesamowitą podróż. Jej pierwszym etapem była Bazylika Archikatedralna we Fromborku. Imponujące wrażenie zrobił zestaw ołtarzowy z 6 lichtarzy i krzyża wykonanych ze srebra, jedno z najcenniejszych dzieł barokowych w Polsce.

Fromborska katedra zadziwiła wnętrzem. Warto wspomnieć o organach, które nawiązują zdobieniami i ruchomymi elementami do instrumentu ze Świętej Lipki, co zauważyły dzieci. Największe emocje wzbudził grób astronoma. Przewodnik opowiedział historię znalezienia szczątków uczonego, które złożono w Bazylice Archikatedralnej 22 maja 2010 r.

Nie zabrakło pokazu w planetarium. Dzieci mogły obejrzeć konstelacje gwiazd, obserwować ruch planet i Księżyca. Uczestnicy wycieczki zwiedzili także Muzeum Historii Medycyny. Znalazły się tam sprzęty i naczynia, które używano w średniowiecznej medycynie. Mikołaj Kopernik interesował się tą dziedziną nauki. Prowadził zapiski, w których umieszczał swoje przepisy-recepty na różne dolegliwości. Obok budynku muzeum po stronie południowej znajduje się herbarium-ogród zielarski. Kanonicy, jak Mikołaj Kopernik uprawiali liczne zioła lecznicze, które można tam zobaczyć.

W muzeum jego imienia dzieci widziały dwa egzemplarze najsłynniejszego
dzieła astronoma ”O obrotach sfer niebieskich”, starodruki, kopie przyrządów, które używał uczony oraz znaczki o tematyce medycznej i astronomicznej. Na jeden ze ścian umieszczona jest kopia dzieła malarskiego Jana Matejki pt. „Mikołaj Kopernik”. Dzieci zgodnie potwierdziły, że reprodukcje umieszczane są w szkolnych podręcznikach.

Kolejnym punktem wycieczki było Pieniężno, gdzie mieści się Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów. W sensie przenośnym „W jedną godzinę dookoła świata” podróżnicy zwiedzili najodleglejsze jego zakątki między innymi: Afrykę, Japonię i Amerykę Łacińską. Wspaniałe, niesamowite eksponaty, na widok których błyszczały oczy, wzbudzały zachwyt.

Serdecznie dziękujemy Pani Wiesławy Syhłowyj, a myśl św. Augustyna „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę” sprawdziła się.

Ewa Dziemiela
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages