Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Rastenburg okiem Alexandra Kolde

2016-10-13 17:07:59 (ost. akt: 2016-10-13 15:22:52)
W swoich pracach Alexander Kolde wielokrotnie nawiązywał do widoków Rastenburga.

W swoich pracach Alexander Kolde wielokrotnie nawiązywał do widoków Rastenburga.

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Muzeum im. W. Kętrzyńskiego zaprasza na wystawę twórczości Alexandra Kolde, zorganizowaną przy współpracy z Muzeum Prus Wschodnich w Lüneburgu - Ostpreußisches Landesmuseum Lüneburg. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 października o godz. 17.00.

Alexander Kolde (ur. 2.03.1886 r. w Neuhaldensleben – zm. 2.03.1963 r. we Flensburgu) malarz, ekspresjonista, mistrzowsko operujący kolorem. W 1893 r. wraz z rodzicami przybył do Rastenburga, gdzie jego ojciec Georg Kolde został właścicielem miejscowej fabryczki mydła. Po ukończeniu nauki w gimnazjum kontynuował naukę w Akademiach Sztuki w Berlinie, Monachium i Królewcu.

W czasie I wojny światowej dwukrotnie ranny, po wyjściu ze szpitala kontynuował studia w Królewcu. W 1918 r. utworzył grupę „Der Ring” skupiającą artystów z Prus Wschodnich. Należał do najbardziej znanych artystów wschodniopruskich. W połowie lat 30-tych objęty został nieformalnym zakazem organizacji wystaw. W 1940 r. przeniósł się z Królewca do Grudziądza. W 1945 r., po ucieczce przed wojskami sowieckimi, osiadł we Flensburgu, gdzie otworzył pracownię.

W swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do widoków miasta lat dziecięcych – Rastenburga – Kętrzyna, do wschodniopruskich krajobrazów nadmorskich. Większość dzieł, które powstały przed 1945 r. została zniszczona bądź zaginęła w czasie wojny.

Na wystawie prezentowane będą prace artysty ze zbiorów Ostpreußisches Landesmuseum w Lüneburgu i zbiorów prywatnych. Jest to pierwsza wystawa prac Alexandra Kolde w Kętrzynie, mieście jego dzieciństwa.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do roboty! #2096092 | 89.228.*.* 24 paź 2016 13:57

  Kasta panów utworzona ze stanlinowskich dynastii i resortowych dzieci obsiadła nas i nasze państwo i zrobiła sobie z nas i naszych rodzin, z naszego państwa, JEDNO WIELKIE ŻEROWISKO!Jakżesz oni nami pogardzają!Traktowali nas jak niewolników! I jeszcze wpuścili tu – za odpowiednią opłatą -łajdaków z unii, starych,wyrachowanych,zaprawionych w okradaniu państw i narodów ZŁODZIEI!Francuzi jeszcze się nam odgrażają i straszą,bo nie daliśmy się okraść z MILIARDÓW naszych ciężko zarobionych pieniędzy! Przy okazji apel: KUPUJ TYLKO POLSKIE, BIERZ KREDYT TYLKO W POLSKICH BANKACH! I tutaj mamy wyjaśnienie dlaczego Polskie Rodziny popadały w coraz większą nędzę, dlaczego miliony młodych Polaków musiało wyruszyć na poniewierkę,myć toalety w bogatych krajach starej unii,z dyplomem wyższej uczelni w kieszeni! Tutaj jest kolejna przyczyna tego,dlaczego III RP «nie miała» pieniędzy ani na 500+, ani na mieszkanie+ ani na cokolwiek co mogłoby służyć Polakom i Polsce. I pytanie: jak to jest możliwe,że ci złodzieje ciągle jeszcze są na stanowiskach i na wolności?! JAK TO JEST MOŻLIWE!? Jak to jest możliwe,żeby liczyć na honorową postawę i podanie się do dymisji u ludzi,którzy są całkowicie wyprani z jakiegokolwiek poczucia przyzwoitości!? JAK MOŻNA LICZYĆ NA TO,ŻE BANDYTA ZACHOWA SIĘ PRZYZWOICIE!? PO-twory,które utworzyły III RP dokonały ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI!Nie wyobrażam sobie,żeby nie zostali za to surowo i bezwzględnie rozliczeni!Ja sobie po prostu tego nie wyobrażam! III RP okradła i zniszczyła nas i nasze państwo,wygnała miliony młodych Polaków,co okradło nas z młodego pokolenia, a stracić młode pokolenie to zadać narodowi potężny cios i zagrozić istnieniu państwa! ŻĄDAM NORYMBERGII DLA GROŹNYCH ZBRODNIARZY Z III RP! ŻĄDAM NORYMBERGII!Żądam publicznych procesów,niech cały Naród to zobaczy,żeby zapamiętał raz na zawsze jak groźni są bandyci,kiedy dostaną się na wysokie stanowiska, a ci którzy chcieliby zrobić to samo ,zobaczą co ich czeka,jeśli się poważą wsadzić złodziejską łapę w naszą kasę. Odpowiedni ministrowie: do roboty! Łapać złodziei i groźnych bandytów!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Poldek #2089155 | 78.154.*.* 15 paź 2016 07:14

  Czy istnieje obowiązek używania przymiotnika "sowiecki" (rusycyzm!) w miejsce "radziecki"? Dbajmy o czystość języka polskiego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages