Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Cztery zamki na weekend

2016-07-23 12:00:00 (ost. akt: 2016-07-23 23:20:28)
Zamek/kościół w Bezławkach

Zamek/kościół w Bezławkach

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

W powiecie kętrzyńskim nie ma za wiele jezior. Za to leżą u nas aż 3 dobrze zachowane (odbudowane) zamki. A właściwie to 4. Bo jeden z nich, to przerobiony z zamku kościół. Naszą wędrówkę zaczynamy od niego. Bo to budowla z intrygującą legendą.

1. Bezławki: zamek/kościół z legendą o świętym Graalu

Kościół w Bezławkach to krzyżacki zamek z XIV wieku, któremu dostawiono kościelną wieżę. W jego murach miał być schowany słynny święty Graal. Warto tam zajechać, bo kościół robi niesamowite wrażenie.

Bezławki (niem. Bäslack) Krzyżacy założyli w 1371 roku. Na wzgórzu postawili niewielki zamek. W latach 1402 - 1404 mieszkał w nim litewski książę Świdrygiełło, najmłodszy brat króla Władysława Jagiełły. Krzyżacy gościli go, bo sprzeciwiał się unii polsko - litewskiej. To właśnie ze Świdrygiełłą wiąże się legenda o świętym Graalu ukrytym w Bezławkach. Święty Grall to zaginiony kielich, którego Chrystus miał używać w czasie ostatniej wieczerzy.

Nasz legenda zaczyna się w XI-wiecznej Anglii. To tam znajdował się św. Graal. Stamtąd miał trafić na Litwę, a 200 lat później do Bezławek. W 1066 r. w bitwie pod Hastings zginął król Anglii Harold Godwinson. Jego dzieci opuściły królestwo, zajęte przez Wilhelma Zdobywcę.

Zabrały ze sobą św. Graala. Dzieci Harolda przez Litwę i Ruś Kijowską chciały dotrzeć do Bizancjum. Jednak 2 jego synów osiadło na Litwie. Tam też został święty Graal, który po latach trafił w ręce księcia Świdrygiełly. I wraz z nim przywędrował w 1402 roku do Bezławek.

Świdrygiełło pozostawił go wyjeżdżając. Kiedy latem 1520 oddziały tatarskie podeszły pod Bezławki, kielich miał zostać zamurowany w ścianie kościoła. Od tego czasu ślad po nim zaginął.

Zamek wkrótce stracił znaczenie militarne. W 1513 roku przekształcono go w katolicki kościół, a później w ewangelicki zbór. Jednak dopiero w XVIII wieku dobudowano zakrystię, kruchtę i czworoboczną wieżę.

Po 1945 roku kościół w Bezławkach pozostał w rękach ewangelików. Po śmierci ostatniego protestanta z Bezławek przez kilka lat był bez opieki. Wtedy go rozszabrowano. Powycinano między innymi obrazy z ambony. W 1984 roku kościół przeszedł w ręce katolików.

Wokół kościoła zachowały się resztki zamkowych murów obronnych z fragmentami narożnych baszt i 2 bramy wjazdowe. Na przykościelnym cmentarzu leżą ostatni ewangelicy z Bezławek, których pochowano tam w końcu lat 70tych. W 1984 roku świątynie przejęli katolicy...

Odległości: Święta Lipka (4,5 km), Reszel (10,5 km), Kętrzyn (12 km), Mrągowo (20 km).

2. Reszel: zamek z disnejowska wieżą.

To jeden z najwspanialszych zamków na Warmii i Mazurach. Gotycki zamek góruje nad Reszlem i jest główną atrakcją turystyczną miasteczka.

Budować reszelski zamek zaczęto w 1350 roku, skończono w 1401. W latach 1806-1807 w czasie dwóch wielkich pożarów zamek został zrujnowany. Przejęli go miejscowi ewangelicy, którzy przekształcili południowe skrzydło zamku w zbór. Stąd ta dziwna wieża, przypominająca zamki z filmów Disneya.

Zamek odbudowano na przełomie lat 70/80 ubiegłego wieku. Wstęp na zamek jest płatny. W zamku mieści się galeria, hotel i restauracja.

Kontakt: 48 89 755-01-09
http://www.zamek-reszel.com/


3. Prywatny zamek w Barcianach

Zamek Krzyżacki w Barcianach rozpoczęto budować około1380 roku . Do roku 1400 wzniesiono mury na planie prostokąta o wymiarach 55x58 oraz skrzydło wschodnie z bramą wjazdową. Następnie dobudowano trzykondygnacyjne skrzydło północne.

Na początku XV wieku w narożniku północno-wschodnim dostawiono niską okrągłą basztę. Po sekularyzacji zakonu zamek był siedzibą zarządcy miejscowego majątku. Po wojnie stanowił siedzibę miejscowego PGR-u. Mieściły się tu biura oraz magazyny. Obecnie należy do prywatnej firmy. Miał być przebudowany na hotel, ale postępu prac nie widać.

Zamku nie można zwiedzać.

Barciany leżą 18 kilometrów na północ od Kętrzyna. Przy okazji zwiedzania zamku warto zajrzeć do kościół z końca XIV wieku. W środku ołtarz z 1643 roku, barokowe organy z 1750 roku, dwa konfesjonały z XVIII wieku.

4. Zamek w Kętrzynie.

Zamek zbudowany w II połowie XIV wieku. Spalony w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich. Odbudowany w latach 1966 - 1967 według stanu z XIX wieku.
Budowę zamku zaczęto w połowie XIV wieku. Budowę zakończono przed 1374 r. Wtedy zamek w Kętrzynie (Rastenburgu) po raz pierwszy pojawił się w wykazie zamków Zakonu Krzyżackiego. Potem był wielokrotnie przebudowywany. W 1797 w zamku wybuchł pożar, który zniszczył część budowli.

Przed II wojną światową na zamku mieścił się urząd skarbowy i mieszkania urzędników.

W zamku mieści się teraz bibiloteka miejska i Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Kontakt:
tel. +48 89 752 32 82
http://www.muzeum.ketrzyn.pl/zamek/

Trasa Kętrzyn - Bezławki - Św. Lipka - Reszel - Barciany - Kętrzyn liczy 75 kilometrów.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Pozostałe zamki w województwie warmińsko-mazurskim

Działdowo
Lidzbark Warmiński
Morąg
Nidzica
Olsztyn
Olsztynek
Ostróda
Pieniężno
Pasłęk
Ryn
Węgorzewo

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hejt na Barciany #2032088 | 195.205.*.* 23 lip 2016 12:37

    Gość który posiada zamek w Barcianach jest bucem. Nie udostępnia tak pięknej budowli społeczeństwu. Zabite dechami wszystko. Wykreślcie to z listy bo tam można z zewnątrz tylko popatrzeć sobie na zamek a to już takie ciekawe nie jest.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages