Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

40-lecie Koła ZUwP w Gęsikach

2016-06-12 21:05:11 (ost. akt: 2016-06-12 23:10:03)

Autor zdjęcia: Jan

W ciągu czterdziestu lat miejscowe koło ZUwP skupiało się na pielęgnowaniu języka, tradycji ukraińskiej, rozpowszechnianiu literatury i prasy w jęz. ukraińskim, obchodzeniu ważnych rocznic, organizowaniu spotkań, występów oraz wspieraniu akcji charytatywnych związanych z wydarzeniami na Ukrainie.

W sobotę 11 czerwca w świetlicy w Gęsikach odbyły się obchody 40-lecia istnienia miejscowego koła Związku Ukraińców w Polsce. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału ZUwP Stefan Migus, sekretarz Gminy Barciany Anna Tereszko, przewodniczący Kętrzyńskiego Koła Stowarzyszenia Ukraińców Więźniów Politycznych i Represjonowanych Andrzej Drozd, sołtys Bożena Spyra, proboszcz parafii grecko-katolickiej w Kętrzynie o. Igor Harasym OSBM, o. Mirosław Pidłypczak OSBM oraz szefowie sąsiednich Kół ZUwP.

Uroczystość zaczęła się od odmówienia modlitwy za ofiary akcji ,,Wisła” oraz nieżyjących już członków organizacji. W związku ze śmiercią długoletniego szefa gęsickiego koła Stefana Sydora, odbyły się wybory nowego przewodniczącego. Na jego miejsce wybrano Lidę Łojko a nowym sekretarzem organizacji została Irena Dewailly.

Lida Łojko dokonała podsumowania działalności lokalnego koła. W ciągu czterdziestu lat skupiało się ono na pielęgnowaniu języka i tradycji ukraińskiej, rozpowszechnianiu literatury i prasy w jęz. ukraińskim, obchodzeniu ważnych rocznic, organizowaniu spotkań, występów oraz wspieraniu akcji charytatywnych związanych z wydarzeniami na Ukrainie.

Ze swojej strony Stefan Migus zachęcał młodzież do aktywniejszego udziału w strukturach organizacji oraz brania przykładu z działaczy, którzy już odeszli. Nie szczędzili bowiem oni wysiłków w podtrzymywaniu poczucia tożsamości narodowej. Najaktywniejszym członkom związku wręczył pamiątkowe dyplomy. W imieniu wójta Gminy Barciany Anna Tereszko podziękowała wszystkim działaczom za trud i społeczną pracę oraz życzyła wytrwałości w dalszych przedsięwzięciach.

Następnie odbył się program artystyczny. Na scenie wystąpił zespół ,,Strumoczok”, prowadzony przez Lidę Łojko. Potem zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć minikoncert w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach pod kierownictwem Natalii Szełest. Artyści zaprezentowali obecnym wiersze oraz pieśni patriotyczne i ludowe.
as
Polub nas na Facebooku:

Źródło: UA

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages