Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Ukraiński Jarmark Folklorystyczny

2016-05-17 09:49:38 (ost. akt: 2016-05-17 17:54:28)

Autor zdjęcia: Jan

W niedzielę 15 maja w sali widowiskowo-sportowej MOSiR w Kętrzynie odbył się XXX Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny Z malowanej skrzyni. Uczestnicy jarmarku podziwiali tańce ludowe oraz pieśni. Mieli okazję posmakować ukraińskich potraw.

Wszystkich przybyłych przywitał przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus. Wśród zaproszonych gości obecni byli: wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, doradca marszałka sejmiku warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk, starosta kętrzyński Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman, sekretarz Gminy Barciany Anna Tereszko, greckokatolickie i prawosławne duchowieństwo.

Podczas swojego przemówienia Miron Sycz podziękował władzom lokalnym i wojewódzkim za wsparcie i pomoc w przedsięwzięciach organizowanych przez mniejszość ukraińską. Ryszard Niedziółka wyraził uznanie organizatorom za determinację w pielęgnowaniu swojej tradycji. Ze swojej strony Krzysztof Hećman pogratulował Ukrainie zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie utworu Jamali. Życzył narodowi ukraińskiemu jedności i wytrwałości w walce z rosyjskim najeźdźcą.

W tym roku widzowie mieli okazję podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca Dumka z Górowa Iławeckiego, Zespołu Tańca Ludowego Czeremosz z Węgorzewa oraz kolektywu Lisowa Pisnia z Bartoszyc. Na scenie pojawili się również artyści z Ukrainy – solistka Tatiana Demczuk oraz zespół Nota Neo z Łucka.

W trakcie trwania jarmarku można było kupić rękodzieła z Ukrainy, posmakować ukraińskich potraw oraz nabyć cegiełki od Komitetu Społecznego Razem z Ukrainą. Środki uzyskane z ich sprzedaży będą przeznaczone na rehabilitację rannych żołnierzy i pomoc dla uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. Organizatorami imprezy byli Olsztyński Oddział, Kętrzyńskie Koło ZUwP i Kętrzyńskie Centrum Kultury.

as
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anna z Podlasia #1994498 | 37.248.*.* 17 maj 2016 13:35

    Przyjacielu Ukrainy, najeźdźca rosyjski może zareagować jak będziesz wizytował miasto Swietłyj, w tym przypadku pozostanie raczej wizyta w Włodzimierzu Wołyńskim.Nawiązując do politycznej Eurowizji nasz rodak mógł wygrać, gdyby zaśpiewał o Wołyniu?!!! ale czy o to chodziło?Trzeba szanować tradycje mniejszości narodowej, a nie podsycać ogień i nienawiść do innych narodowości.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages