Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Koncert Szewczenkowski w Kętrzynie

2016-03-13 14:18:13 (ost. akt: 2016-03-13 14:25:12)

Autor zdjęcia: Jan

W sobotę w kętrzyńskim kinie ”Gwiazda” odbyły się obchody upamiętniające 155. rocznicę śmierci Tarasa Szewczenki. Organizatorami uroczystości byli Olsztyński Oddział oraz Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce.

Taras Szewczenko jest symbolem walki o wolność, niepodległość i godność narodu ukraińskiego. Poeta stał się najbardziej utalentowanym wyrazicielem dążenia do sprawiedliwości i zwiastunem rewolucyjnych zmian na Ukrainie. Całym sercem oddany swojej ojczyźnie żył, cierpiał i tworzył dla niej.

W sobotę 12 marca br. w kętrzyńskim kinie ”Gwiazda” odbyły się obchody upamiętniające 155. rocznicę śmierci Tarasa Szewczenki. Organizatorami uroczystości byli Olsztyński Oddział oraz Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce. Na uroczysty koncert przybyli - burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman oraz greckokatolickie i prawosławne duchowieństwo.

Wszystkich obecnych, a w szczególności zaproszonych gości, przywitała konferansjerka Jarosława Chrunyk. Następnie odczytała list od wojewody Artura Chojeckiego skierowany do organizatorów tego kulturalnego wydarzenia.

Na początku akademii, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Rady Koordynacyjnej ZUwP Stefan Migus wygłosił referat dotyczący twórczości Tarasa Szewczenki. W swoim wystąpieniu wspomniał o fenomenie pisarza, który był i jest cennym symbolem ukraińskiej kultury, języka i świadomości narodowej. Szewczenko bronił historycznej prawdy, polemizował z zakłamaną rosyjską historiografią i był świadomy wypełniania swojej misji. Referent stwierdził, że refleksje i przemyślenia poety mają charakter ponadczasowy.

Na scenie kinoteatru wystąpił reprezentacyjny chór męski Związku Ukraińców w Polsce ,,Żurawli” pod batutą Jarosława Wujcika. Artyści wykonali szereg pieśni do słów poezji T. Szewczenki m. in: ,,Iwan Pidkowa”, ,,Tarasowa noc” ,,Testament” czy ,,Drogę, ścieżkę wydeptałam”. Chórzystom akompaniowała na fortepianie Oksana Masna.

Kontynuacją uroczystości był program artystyczny w wykonaniu dzieci z punktów nauczania języka ukraińskiego w Kętrzynie i Barcianach. Młodzież recytowała wiersze poety oraz śpiewała pieśni przy akompaniamencie bandury, na której grała Aleksandra Jurach. Montaż słowno-muzyczny przygotowała Ewa Kłek.

W swoim wystąpieniu burmistrz Kętrzyna podziękował za zaproszenie i koncert. Zachęcał naród ukraiński do jedności i wytrwałości w walce o wolność i niepodległość. Stwierdził również, że los Polski i Europy dzisiaj waży się na wschodzie Ukrainy.

W imieniu miejscowego koła ZUwP wykonawcom, gościom oraz publiczności podziękował przewodniczący Kętrzyńskiego Koła ZUwP Andrzej Sydor.
as

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages