Spokój o zdrowie dziecka jest bezcenny

2016-01-15 12:00:00(ost. akt: 2016-02-04 10:16:44)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Dbasz o swojego maluszka każdego dnia, zapewniasz mu idealne warunki rozwoju. Pamiętaj też o profilaktyce. Badania USG przezciemiączkowe i jamy brzusznej wykonywane są bez skierowania w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie dzieciom do 1 roku życia. Dlaczego warto, mówi dr Zofia Karzel, specjalista radiolog.
— Badania USG przezciemiączkowe zalecam szczególnie dzieciom, których mamy miały problemy w czasie ciąży, np. cukrzycę ciążową, zatrucie ciążowe bądź przeszły choroby zakaźne, w tym np. toksoplazmozę. Również dzieciom, u których jeszcze w czasie ciąży stwierdzono nieprawidłowości, a po porodzie takie badanie nie zostało wykonane — wylicza dr Zofia Karzel.
Co powinno nas zaniepokoić? Nieuzasadniony, częsty płacz dziecka, wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, opóźnienie w rozwoju psychoruchowym oraz szybko zwiększający się obwód główki. Jeśli rodzice zauważą takie objawy, powinni zgłosić się na badanie USG przezciemiączkowe. Polega ono na tym, że lekarz przykłada głowicę ultradźwiękową do głowy dziecka i na ekranie uzyskuje obraz struktur mózgu. Ten rodzaj badania jest całkowicie nieinwazyjny i nie zagraża zdrowiu dziecka.

— Drugim badaniem, które warto wykonać, jest ultrasonografia jamy brzusznej. Pozwala ona określić stan narządów wewnętrznych, m.in. wątroby, śledziony, nerek, pęcherza moczowego. Podczas wykonanych badań najczęściej stwierdzam poszerzenie układów kielichowo-miedniczkowych w nerkach. Zmiany te w ciągu kilku tygodni mogą cofnąć się samoistnie, dlatego zalecam badanie kontrolne. Jeżeli zmiany utrzymują się, lekarz specjalista nefrolog czy urolog zaleca pogłębioną diagnostykę, np. cystouretrografię mikcyjną — tłumaczy dr Zofia Karzel. — W przypadku wcześniaków badania usg zalecane są bezwzględnie. Na taką opiekę mogą liczyć wszystkie noworodki urodzone przedwcześnie w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, w czasie pobytu w oddziale noworodkowym. Co jest wskazaniem do tego, by zgłosić się na badanie? To infekcja układu moczowego, przedłużająca się żółtaczka, masywne ulewania i brak przyrostu masy ciała w pierwszych tygodniach życia dziecka.
Dr Zofia Karzel przyznaje, że najczęściej wykonuje badania profilaktyczne.
— Wynika to z troski rodziców o zdrowie i prawidłowy rozwój swoich pociech, a większość z nich zakończona jest pozytywnym wynikiem — i to mnie cieszy — podkreśla.

Z programu przede wszystkim korzystają mieszkańcy Olsztyna i okolic, ale także przyjeżdżają mamy z wielu powiatów województwa, np. z Bartoszyc, Lidzbarka Warmińskiego czy Dobrego Miasta.
— Efektem programu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego”, finansowanego m.in. z funduszy norweskich, jest to, że wykonałam już ponad 1800 badań USG przezciemiączkowych i jamy brzusznej — mówi dr Karzel. — Program obejmuje również wykonywanie badań USG stawów biodrowych i echo serca.
Każde badanie wymaga uprze-dniej telefonicznej rejestracji.
Program potrwa do końca listopada 2016 roku. Badania odbywają się zawsze w obecności rodziców. W tym przypadku nie trzeba w szczególny sposób przygotowywać malucha, jednak najedzony jest spokojniejszy. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Warto je poświęcić, by upewnić się, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo.









2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5