Portret Feliksa Nowowiejskiego przedstawi Pro Musica Antiqua

2016-02-01 12:36:10(ost. akt: 2016-02-01 12:40:02)

Autor zdjęcia: archiwum organizatora

4 lutego o godz.18.00 w sali kinowo-widowiskowej kina Gwiazda w ramach obchodów roku Feliksa Nowowiejskiego odbędzie się uroczysty koncert zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua pn. „Portret muzyczny Feliksa Nowowiejskiego Kameralnie”. Wstęp wolny!
Prowadzenie:
Leszek Szarzyński
Krzysztof Dariusz Szatrawski

Wystąpią:
Zespół Kameralny „Pro Musica Antiqua”
pod dyrekcją Leszka Szarzyńskiego
w składzie
Leszek Szarzyński – flet
Artur Milian – skrzypce
Paweł Panasiuk – wiolonczela
Agnieszka Panasiuk – fortepian
Lucyna Żołnierek-Frenszkowska – fortepian
Ewa Alchimowicz-Wójcik – sopran

W programie utwory J. S. Bacha, G. F. Händla, A. Dworzaka, St. Moniuszki, Fr. Danziego, F. Nowowiejskiego.

Zespół kameralny „Pro Musica Antiqua” powstał we wrześniu 1992 roku. Jego założycielem a zarazem kierownikiem artystycznym i menadżerem jest Leszek Szarzyński. Skupił on wokół siebie wybitnych artystów - solistów orkiestr symfonicznych i profesorów Akademii Muzycznych.

„Pro Musica Antiqua” dysponuje bogatym repertuarem, prezentującym muzykę różnych epok. Najchętniej propaguje dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. Ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmują również utwory napisane specjalnie dla zespołu przez Marcina Błażewicza, Mariana Sawę, Marka Sewena, Bernarda Chmielarza, Marka Czerniewicza, Tadeusza Kassaka, Lucjana Marzewskiego i innych współczesnych kompozytorów polskich.

Od początku swego istnienia zespół „Pro Musica Antiqua” - działając pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - występuje z cyklem „Koncertów letnich” w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach Warmii i Mazur. W 1996 roku zespół rozpoczął również cykl comiesięcznych koncertów kameralnych „Cavata na olsztyńskim zamku”. Koncerty w zamkach, pałacach, muzeach i kościołach, gdzie muzyka brzmi szczególnie pięknie - zrodziły pomysł nagrań CD, dedykowanych miastom, w których zespół występuje (Lidzbark Warmiński, Orneta, Gietrzwałd, Olsztyn, Ostróda, Dobre Miasto). Pomysł ten zaowocował kolekcją sześciu płyt zrealizowanych w latach 1995-2011 przez firmę DUX pod hasłem „Muzyka europejska w zabytkach Warmii i Mazur”, zawierających sonaty barokowe kompozytorów niemieckich, włoskich, francuskich i angielskich oraz muzykę polską dawną i współczesną.

Dodatkowa płyta zrealizowana w ramach tego projektu ukazała się w roku 2005. Nosi ona tytuł: „Czapla. Muzyka europejska w przyrodzie Warmii i Mazur” oraz płyta jubileuszowa, która ukazała się w roku 2012, nosi tytuł: „XX LAT”.

Zespół prowadzi czynną działalność koncertową również zagranicą (Austria, Niemcy, Węgry, Litwa, Szwecja, Francja). Został uhonorowany m.in. nagrodą „Atut ‚94” i „Złotą Płytą” przyznaną przez firmę fonograficzną DUX.

W roku 1994 zespół Pro Musica Antiqua otrzymał nagrodę ATVT, w 2006 nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla kultury polskiej, a w2007 roku Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” za promocję regionu warmińsko-mazurskiego w świecie.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zbych #1924509 | 89.228.*.* 4 lut 2016 12:40

    Kurczę nie znam się tak na muzyce,ale mamy kościoły w których w podobnych warunkach pobierał nauki nasz kompozytor i tam ta muzyka niech będzie słuchana.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5