Sobota, 18 sierpnia 2018. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

W 2015 roku było bezpieczniej na drogach Warmii i Mazur

2016-01-06 15:09:27 (ost. akt: 2016-01-06 11:21:39)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: sxc.hu

Ponad 120 wypadków mniej, mniej ofiar śmiertelnych, 205 mniej osób rannych i ponad 1300 mniej nietrzeźwych za kierownicą. Jak wynika ze wstępnych danych, na drogach Warmii i Mazur było bezpieczniej niż rok temu.

Mniej wypadków, mniej ofiar, mniej osób rannych
W 2015 roku na drogach naszego regionu doszło do 1523 wypadków drogowych. To o 125 mniej niż w 2014 roku. W wypadkach 137 osób poniosło śmierć (w 2014 - 148), a 1856 zostało rannych (o 205 mniej niż w 2014 roku). Policjanci ujawnili także 4176 kierujących pod wpływem działania alkoholu. To o ponad 1300 mniej niż w 2014 roku. Najmniej wypadków miało miejsce w lutym - 73. To o 37 mniej niż w lutym 2014 roku. Największy spadek miał miejsce w lipcu. W tym miesiącu doszło do 147 wypadków (mniej o 44 niż w analogicznym okresie 2014 roku ), w których 6 osób poniosło śmierć (mniej o 8), a 189 zostało rannych (mniej o 55).

Zderzenie pojazdów boczne, najechanie na pieszego, najechanie na drzewo
Wśród zdarzeń drogowych na terenie Warmii i Mazur najczęściej dochodziło do: zderzenia bocznego pojazdów, najechania na pieszego lub na drzewo, zderzenia tylnego pojazdów, wywrócenia się pojazdu oraz zderzenia czołowego. Najbardziej tragiczne w skutkach były odpowiednio: najechanie na drzewo (37 ofiar śmiertelnych), zderzenie czołowe pojazdów (33 zabitych) i najechanie na pieszego (30 ofiar).

Duża aktywność policyjnej drogówki, brak społecznej akceptacji na dla pijanych za kierownicą
Z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. Policjanci drogówki skutecznie eliminują pijanych za kierownicą. W 2015 roku funkcjonariusze wykonali ponad 463 tysiące kontroli stanu trzeźwości. W parze z działalnością Policji idzie coraz większa świadomość społeczna. W walce z pijanymi kierowcami policjanci nie są jednak sami. Praktycznie nie ma dnia bez informacji od postronnych osób o nietrzeźwych za kierownicą. Każda taka informacja jest dokładnie sprawdzana przez policjantów. Nie są także rzadkością ujęcia obywatelskie - wiele osób wie, jak prawidłowo zareagować w sytuacji, gdy na drodze pojawi się pijany kierowca.

W 2015 roku policjanci odnotowali 4176 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem działania alkoholu. To o ponad tysiąc trzysta mniej niż w 2014 roku.

Zmiany w przepisach, zmiany w mentalności
Miniony rok zapisał się w kartach historii wieloma zmianami przepisów ruchu drogowego. 18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która zaostrzyła kary dla nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. Już po pierwszych podsumowaniach było widać pozytywny trend. Co cieszy - utrzymuje się.

Od chwili wejścia w życie nowych regulacji prawnych na warmińsko- mazurskich drogach policjanci zatrzymali 529 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące. Siedmiu kierowców, którzy przewozili w swoich autach więcej osób niż dopuszczają to przepisy straciło prawo jazdy na kwartał.

- Z danych wynika, że liczba zatrzymywanych praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym sukcesywnie spada. To dowód na to, że do wielu kierowców dotarło jak dolegliwe w skutkach może być ignorowanie przepisów. Myślę też, że większość zrozumiała także, jak niebezpieczne może być przekraczanie dozwolonej prędkości - podkreśla mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

W tym roku policjanci przekazali starostom 18 informacji dotyczących ujawnienia przypadków kierowania pojazdem w trakcie obowiązywania trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy. Zgodnie z przepisami w takim przypadku okres zatrzymania uprawnień do kierowania wydłuża się do 6 miesięcy.

W tym roku pojawił się także nowy zapis w Kodeksie Karnym – artykuł 180a. Zgodnie z nim kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Od wejścia w życie nowych przepisów policjanci drogówki ujawnili 215 kierowców, którzy mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem, a tym samym popełnili przestępstwo.

Życie jest piękne. Warto o nie dbać
W minionym roku bezpieczeństwo pieszych szczególnie leżało na sercu policjantom ruchu drogowego. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To oni są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a wypadki z ich udziałem są najbardziej tragiczne w skutkach. Jesienią i zimą policjanci dbali o bezpieczeństwo tej grupy przypominając o sile małego światełka - odblasku. Edukowali, informowali, przypominali. Wyciągali także konsekwencje wobec tych pieszych, którzy ignorowali obowiązek prawny - brak odblasku poza obszarem zabudowanym po zmroku może kosztować więcej niż mandat. W 2015 roku na warmińsko-mazurskich drogach policjanci odnotowali ponad 2020 przypadków narażania życia przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Efektem policyjnych działań było blisko 1200 wystawionych mandatów, ponad 750 pouczeń oraz 74 wnioski o ukaranie do sądu.
Źródło: KWP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jezus #1900580 | 94.254.*.* 7 sty 2016 08:58

  Nie ma co dziekowac policji , to polityczny amstaf wykonujacy polecenia automatycznie nie uzywajac mozgu nie wspomne o braku moralnosci u nich .policja juz nie pomaga ludziom to urzednicy zajmujacy sie nabijaniem kieszeni skarbu panstwa .Tylko od nas zalezy czy bedzie bezpieczniej bandyci w niebieskiem nie maja nic z tym wspolnego !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. scigany2 #1900505 | 5.172.*.* 6 sty 2016 23:24

  Daleko jeszcze do cywilizacji.Alert ! Brak znakow 50km/h dla drzewodrog tak jak to jest w niemczech.Brak podstaw udzielania pierwszej pomocy przez ludzi.Brak elektronicznej blokady predkosci motocykli..Brak korelacji kierowca alkoholik kara przymusowe leczenie na detoksyku.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. loozak,ok #1900434 | 83.6.*.* 6 sty 2016 21:13

   Ok, część na pewno miała wpływ zaostrzenie (Bogu dzięki) przepisów, chociaż tym bandytom - pijanym powinno się samochód na zawsze zabierać+mandat dużo wyższy+kara więzienia - 3 miesiące, po co czekać na śmiertelną ofiarę, by dać potem zawiasy. Dobrze, że tak się dzieje, może wtedy część z nich wie z czym to może się wiązać, powinni dostać nauczkę, że to nie piesi zginą lub ucierpią, a oni sami, nikomu nie życzę śmierci, ale by dać jakąś sensowną lekcję, im wszystkim.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages