Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Barciany pierwszy raz z WOŚP. Kętrzyn znowu bez Orkiestry

2015-12-15 20:02:17 (ost. akt: 2015-12-15 20:06:45)
Ostatni finał WOŚP odbył się w Kętrzynie w 2014 roku. Tym razem także Orkiestra u nas nie zagra.

Ostatni finał WOŚP odbył się w Kętrzynie w 2014 roku. Tym razem także Orkiestra u nas nie zagra.

Autor zdjęcia: Joanna Borkowska

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 24. zagra już 10 stycznia. Niestety drugi raz z rzędu bezpośrednio nie będzie w niej uczestniczył Kętrzyn. Nikt się nie kwapi do organizowania sztabu w mieście powiatowym, na szczęście w sąsiednich gminach wszystko gra, włącznie z Wielką Orkiestrą.

Na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czytamy, że „120 tysięcy wolontariuszy WOŚP 10 stycznia 2016 roku wyjdzie na ulice nie tylko polskich miast, ale także zagra w kilkudziesięciu krajach na świecie. Przez 23 lata działalności Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt medyczny wydając blisko 650 mln zł zebranych w corocznych Finałach. Sukces Orkiestry jest sukcesem wszystkich, którzy chcą pomagać przekazując datki zarówno w dniu zbiórki, jak i w trakcie całorocznej działalności Fundacji”. Czy w styczniu Wielka Orkiestra zagra także w Kętrzynie? Z pytaniem tym skierowaliśmy się do Damiana Nietrzeby, zastępcy burmistrza miasta, który odpowiada m.in. za kulturę. — W momencie kiedy wolontariusze zgłaszali się do miasta z prośbą o pomoc, ta pomoc była udzielana. W ubiegłym roku sztab się nie zawiązał w wyniku pewnego zamieszania, chociaż wiem, że do ostatniej chwili takie kroki były czynione. Nie udało się. W tym roku żaden wolontariusz się do nas nie zgłosił. Nie mamy żadnych informacji nt. powołania sztabu w Kętrzynie i związanych z tym potrzeb.

W województwie warmińsko-mazurskim póki co z miast powiatowych tylko Kętrzyn i Ostróda pozostają bez swojego sztabu. Póki co, ponieważ Ostróda do tej pory zawsze uczestniczyła w zbiórce. — U nas co roku sztabem zarządzają harcerze, pewnie podobnie będzie też tym razem. Na razie nie mamy sygnału, by Ostróda w ogóle rezygnowała z Orkiestry — usłyszeliśmy w redakcji Gazety Ostródzkiej. Zatem w całym województwie bez sztabu pozostanie zapewne tylko Kętrzyn. Na szczęście wolontariuszy na ulicach miasta nie zabraknie. — W tym roku kętrzyńscy wolontariusze zbierają dla nas, są podpięci pod nasz sztab — mówi Marcelina Lis, wieloletnia szefowa sztabu Wielkiej Orkiestry w Srokowie. Miejscowość ta w chwili obecnej wyrosła na przodownika działań związanych z WOŚP w powiecie kętrzyńskim. Co roku odbywa się tam szereg imprez, które towarzyszą zbiórce pieniędzy. Tym razem nie będzie inaczej.

Po raz pierwszy do grona miast, miasteczek i wsi zaangażowanych w WOŚP dołączy gmina Barciany. — Jesteśmy na etapie rozmów i układania atrakcji, które chcemy zaoferować podczas finału Orkiestry — mówi Iwona Turko, dyrektor miejscowego GOK. — Bierzemy udział w WOŚP, ponieważ uważamy, że taka akcja jest potrzebna. Jest wykorzystana w dobrym celu. Na pytanie dlaczego dopiero w tym roku dołącza placówka kierowana przez nią, Iwona Turko odpowiada: — Chyba dopiero dojrzeliśmy, by dołączyć do akcji. Jest ona tak wielka w skali całego kraju, że teraz zauważam, jak nie fajnie jest nie brać w niej udziału. Już teraz wiemy, że finał WOŚP na pewno wpisuje się w stały kalendarz imprez organizowanych przez nasz ośrodek.

Tradycyjnie swój sztab będzie miała także gmina Korsze. — Co prawda w Korszach sztab będzie organizowany przez szkołę, jednak my jako MOK oczywiście będziemy wspierać tę inicjatywę — twierdzi Tomasz Lenkowski. Trochę inaczej przedstawia się sytuacja w Reszlu. — Podobnie jak w roku ubiegłym, jesteśmy podczepieni pod sztab w Biskupcu. Nie robimy żadnych imprez, stawiamy tylko na zbiórkę — informuje nas Artur Galicki, dyrektor reszelskiego MOK. Co prawda dzień wcześniej odbędzie się piąta edycja Przeglądu Aktywności Świątecznej, podczas którego odbędzie się koncert kolęd i pastorałek, jednak dyrektor Galicki dodaje: — To duża impreza, ale nie jest ona integralną częścią Orkiestry. Na pewno w sobotę zbierać pieniędzy nie będziemy.

Za to dzień później w całej Polsce na ulicach pojawią się wolontariusze z puszkami w dłoniach. W Kętrzynie także.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaśka #1903398 | 46.112.*.* 10 sty 2016 19:21

  Brawo Barciany!!! Brawo barciańska Druzyna Szpiku!!! Brawo wolontariusze!!! Jesteście wielcy!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jola #1883546 | 80.52.*.* 17 gru 2015 13:04

  Brawo Barciany!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages