Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Międzynarodowe warsztaty w Centrum Szkolenia

2015-12-12 10:55:38 (ost. akt: 2015-12-12 11:02:02)

Autor zdjęcia: Archiwum CSSG

W dniach 7-11 grudnia 2015 r. w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie odbywały się Międzynarodowe warsztaty z zakresu Zintegrowanego Zarządzania Granicami (IBM).

Warsztaty zostały realizowane w ramach projektu nr 12/NMF PL 15/14 pt. „Wzmocnienie pionów operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych Straży Granicznej jako element walki ze zorganizowaną przestępczością transgraniczną", współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Warsztaty były kontynuacją szkoleń z zakresu IBM, które odbywały się w Finlandii i w Polsce w latach 2010-2013.

Kętrzyńskie spotkanie skierowane było do funkcjonariuszy na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla dowodzenia służb granicznych wybranych Państw Członkowskich, odpowiedzialnych za ochronę lądowej granicy zewnętrznej UE. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Finlandii, Rumunii, Chorwacji, Słowacji, Litwy, Łotwy i Polski. Łącznie w warsztatach uczestniczyło 14 zagranicznych ekspertów oraz 17 przedstawicieli polskiej Straży Granicznej.

Celem warsztatów było zapoznanie z nowoczesnymi technologiami oraz systemami informatycznymi, wykorzystywanymi w realizacji zadań związanych z ochroną granicy państwowej w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz z przepisami UE w zakresie organizowania i prowadzenia ewaluacji Schengen. Uczestnicy warsztatów doskonalili swoje umiejętności w zakresie kontroli i nadzoru nad bieżącym wykonywaniem zadań.

Koncepcja pięciodniowego spotkania obejmowała połączenie części teoretycznej z praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy prezentowali wybrane technologie oraz systemy informatyczne, wykorzystywane w realizacji zadań związanych z ochroną granicy, a także zapoznali się ze sposobem organizacji i przeprowadzania misji ewaluacyjnych. Poszczególni prelegenci prezentowali ponadto rolę i wpływ misji ewaluacyjnych na proces kontroli i nadzoru realizacji bieżących zadań służbowych.

Część praktyczna, związana z działaniami kontrolnymi, realizowana była w dniach 9 i 10 grudnia w granicznych jednostkach organizacyjnych Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG. Uczestnicy warsztatów w sposób praktyczny sprawdzali wybrane elementy z zakresu planowania, organizowania i pełnienia służby granicznej z uwzględnieniem sprzętu i infrastruktury placówki, procedur postępowania w ramach realizacji zdarzeń rejestrowanych w systemach teleinformatycznych, umiejętności obsługi i wykorzystania sprzętu służącego do kontroli granicznej oraz procedur kadrowych i szkoleniowych.
Źródło: CSSG

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages