środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

2015-11-29 20:23:11 (ost. akt: 2015-11-29 19:35:32)
Za ofiary Wielkiego Głodu modlono się również w parafii w Asunach...

Za ofiary Wielkiego Głodu modlono się również w parafii w Asunach...

Za fizyczną eksterminacją postępowała brutalna rusyfikacja. Skutki tej straszliwej zbrodni Ukraina odczuwa do dnia dzisiejszego.

Ukraińska społeczność Kętrzyna i okolic przyłączyła się do ogólnoukraińskiej akcji uczczenia ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933. Wielki Głód (Hołodomor) spowodował śmierć około pięciu milionów ludzi na terenach wschodniej i centralnej Ukrainy. Był świadomie zaplanowany i przeprowadzony przez rosyjskich komunistów na czele z Józefem Stalinem. Celem sztucznie wywołanej klęski głodu było rozprawienie się z ukraińską wsią. Chłopi ukraińscy sprzeciwiali się bowiem przymusowej kolektywizacji rolnictwa.

Od głodowej śmierci ginęli nie tylko Ukraińcy. Głód dotknął wszystkich jej mieszkańców: Rosjan, Greków, Żydów, Bułgarów, a także mniejszość polską z rejonu Żytomierza czy Kamieńca Podolskiego. Jak twierdzi dr Robert Kuśnierz, historyk z Akademii Pomorskiej: "Nie ma precyzyjnych danych na temat liczby polskich ofiar, ale szacuje się ją na 20 – 60 tys".

W niedzielę 29 listopada w kętrzyńskiej cerkwi greckokatolickiej została odprawiona msza święta oraz nabożeństwo żałobne. W swoim kazaniu o. Mikołaj Kozicki OSBM zwrócił uwagę na ogromne cierpienia, jakie poniosły ofiary zbrodni. Ludzi niszczono fizycznie i psychicznie. Jedni umierali w swoich domach w samotności, inni próbowali się ratować udając się do miast, jeszcze inni posuwali się do aktów kanibalizmu.

Za fizyczną eksterminacją postępowała brutalna rusyfikacja. Skutki tej straszliwej zbrodni Ukraina odczuwa do dnia dzisiejszego. Na zakończenie nawoływał do modlitwy za tych wszystkich, którzy padli ofiarą komunistycznego reżimu, opartego na moralności pozbawionej Boga.

Za ofiary Wielkiego Głodu modlono się również w parafiach w Asunach oraz Bajorach Małych.
as

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages