Zażywasz? Przegrywasz!

2015-07-14 13:36:18(ost. akt: 2015-07-14 13:43:29)
Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu.

Autor zdjęcia: Piotr Kajmer

Dopalacze to obecnie najmniej poznane w zakresie składu chemicznego i działania na organizm ludzki środki psychoaktywne. Często ich skład i proporcje są nieznane samym producentom. Mogą to być substancje syntetyczne oraz substancje pochodzenia naturalnego.
Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, a kilku, a nawet kilkunastu roślin. Po spożyciu takiej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji. Dopalacz zawiera wiele różnych substancji chemicznych. Stopień nasilenia objawów uzależniony jest od rodzaju związku i dawki.

W dopalaczach stosowane są różne dawki od 40 do 2500 mg oraz występuje różna szybkość wchłaniania, która zależna jest od formy i drogi podania (doustne, palone, inhalowane i żute). Dopalacze uzależniają tak samo jak narkotyki i mogą być równie niebezpieczne a nawet śmiertelne. Faktem jest, że dopalacze czynią spustoszenie jak narkotyki. Narkotyki i „dopalacze” nie rozwiązują żadnych problemów, ale sprawiają, że problemy młodych ludzi stają się odległe i mało ważne. Umożliwiają szybką ucieczkę od rzeczywistości, od tego co nas otacza, zmniejszają napięcie i lęk. Nie tylko zakłócają procesy myślenia i modyfikują stany emocjonalne, ale również powodują uzależnienie. Człowiek uzależniony, to ktoś żyjący – do pewnego momentu – w świecie iluzji. Każde uzależnienie oddala człowieka od niego samego, od miłości i prawdy, od wolności oraz odpowiedzialności, od więzi i wartości, od norm moralnych i podstawowych zasad uczciwego postępowania. W konsekwencji, uzależnienia są rodzajem samobójstwa na raty. Prowadzą do śmierci.

Należy pamiętać, że wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywołać jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Do objawów zatrucia dopalaczami należą, m.in. bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próba samobójczą, śpiączka, niewydolność nerek oraz wątroby. Należy zapamiętać, że dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.

Prawdziwe skutki działania dopalaczy mogą się ujawnić po dłuższym czasie. Ponieważ są to substancje psychoaktywne, o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, mogą powodować np. powstawanie stanów lękowych, depresyjnych, mogą też wyzwalać uśpione psychozy, schizofrenie u osób, u których być może nigdy nie doszłoby do rzutu takiej choroby, gdyby nie czynnik inicjujący w postaci dopalaczy. Może dochodzić również do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, które ujawnia się dopiero po wielu latach, np. w postaci zaburzeń osobowości, nadmiernej agresji, zaburzeń pamięci, dużej impulsywności, chwiejności emocjonalnej. Działanie dopalaczy może odbić się również na pracy wątroby, która, jest jak pompa oczyszczająca organizm z trucizn.

Rozległość objawów zatrucia dopalaczami wskazuje, że mogą one również upośledzać funkcje wątroby. Ich następstwem może być w późniejszym czasie niewydolność, czy marskość wątroby. Osoba zażywająca nie dostrzega negatywnych konsekwencji wynikających z brania, często pomija skutki psychiczne, w tym uzależnienie, skupiając się na dolegliwościach fizycznych. To, w połączeniu z brakiem rzetelnej wiedzy na temat dopalaczy powoduje, ze coraz więcej osób się od tych substancji uzależnia. Powoduje to, że coraz więcej osób uzależnionych od dopalaczy trafia do placówek zajmujących się leczeniem uzależnień.

PSSE w Kętrzynie

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. platforma to oszusci #1776716 | 188.146.*.* 15 lip 2015 22:12

    kazdy kreci bo w sklepie za drogie

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Hehehe #1776709 | 37.31.*.* 15 lip 2015 22:01

    Kokaina barany była popularnym narkotykiem już w latach 30-tych. No rzecz jasna nie w tym prowincjonalnym chamowie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. to wszystko przez komorowskiego #1776615 | 5.199.*.* 15 lip 2015 19:59

    i przez kopacz ze tyle narkomanów w polsce i całą platformę

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. kasia39 #1776429 | 88.156.*.* 15 lip 2015 14:54

      Wogole mi ich nie żal z własnej woli i debilizmu cpają a pozniej płacz i lament. Powinni jeszcze poniesc koszty leczenia a policja powinna ich pozamykac.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. trener #1776352 | 80.53.*.* 15 lip 2015 12:50

        niech zdychają,sami wzięli niech sami się leczą

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (11)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5