Dopalacze kupił w Internecie

2015-07-13 13:32:12(ost. akt: 2015-07-13 13:39:07)
Zdjęcie stanowi ilustrację do tekstu.

Zdjęcie stanowi ilustrację do tekstu.

Autor zdjęcia: Mat. policji

W okolicach dworca kolejowego kętrzyńscy policjanci zatrzymali 21. latka, który dziwnie się zachowywał. Mężczyzna miał przy sobie kilka woreczków z różnymi substancjami. Wyjaśniał, że to dopalacze, które kupił przez Internet.
Od 1 lipca br. rozszerzona została lista substancji, których posiadanie jest zabronione. Skutki zmian w przepisach może na własnej skórze odczuć 21. letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego. Policjanci kontrolujący dworzec kolejowy zwrócili uwagę na podejrzanie zachowującego się młodego mężczyznę. W trakcie legitymowania okazało się, że Adam W. miał przy sobie kilka woreczków strunowych z różnego rodzaju substancjami - suszem roślinnym i białym proszkiem.

21. latek wyjaśnił, że to są dopalacze, które kupił przez Internet. Zabezpieczone środki zostały przesłane do laboratorium i po uzyskaniu wyników będzie można podjąć decyzje o ewentualnym przedstawieniu zarzutów. Za posiadanie substancji zabronionych grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Przerażające dane liczbowe
W 2012 roku liczba zatruć dopalaczami na Warmii i Mazurach, to zaledwie 29, w I półroczu 2015 ta liczba sięgnęła już 171 przypadków - tylko w samym lipcu 23. Najmłodsza osoba, która zatruła się dopalaczami to 14-latek, najstarsza - 34 –latek. Największą grupę stanową osoby w wieku 22-25 lat.

Od października 2012 roku do lipca 2015 roku najwięcej zatruć odnotowano w Olsztynie – 149, Elblągu – 106 oraz w Ostródzie – 69.

19-latek z Rynu oraz 24–latek z Pasymia – ofiary zatruć przestrogą
14 czerwca br. policjanci otrzymali informację, że po dachach budynków biega młody mężczyzna. Na miejsce przyjechało pogotowie oraz policjanci. 19-latek był bardzo pobudzony oraz agresywny. Trafił do szpitala. Niestety zmarł. W jego organizmie wykryto narkotyki.

5 lipca br. około godziny 3.30 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji został poinformowany przez dyspozytora pogotowia ratunkowego o tym, że na plaży w Leleszkach załoga karetki pogotowia reanimuje mężczyznę. Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechali policjanci wraz z prokuratorem. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że trzech mężczyzn zapaliło substancję niewiadomego pochodzenia. W pewnym momencie dwóch z nich zemdlało. Niestety nie udało się uratować jednego z nich - 24-letniego mieszkańca Pasymia, który zmarł w trakcie reanimacji. Dwaj pozostali trafili do szpitali.

Kontrole sklepów
Policjanci wyjaśniają każdy zgłoszony przypadek zatrucia dopalaczami. Starają się ustalić źródło pochodzenia tych niebezpiecznych dla życia i zdrowia środków. Wspólnie z pracownikami stacji sanitarno-epidemiologicznych kontrolują sklepy mogące oferować nielegalne substancje. Tylko na przestrzeni ostatnich dni podczas dwóch kontroli w olsztyńskim sklepie zabezpieczono około 1200 saszetek różnego rodzaju środków. Na niektórych opakowaniach widniały nazwy, które mogą wskazywać, ze możemy mieć do czynienia z narkotykami. Ostatecznie potwierdzą to badania laboratoryjne.

Zanim będzie za późno – razem przeciwko zagrożeniom
Policjanci z garnizonu warmińsko mazurskiego podejmują ścisłą współpracę z pracownikami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w całym województwie, by przeciwdziałać problemowi zażywania narkotyków przez młodzież i wpadania przez nią w uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

Wojewódzki program „Zanim będzie za późno” jest skierowany do rodziców uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjanych, a opracowany został przy współudziale Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Patronat nad programem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski, natomiast patronat medialny TVP Olsztyn i Radio Olsztyn. Podstawowym założeniem akcji jest dotarcie do jak największej liczby rodziców oraz zachęcenie ich do współpracy, by razem działać na rzecz młodzieży zagrożonej szybko rozprzestrzeniającym się zjawiskiem zażywania dopalaczy i narkotyków.

Średnio na przestrzenni pół roku w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie naszego województwa, odbywa się blisko 200 spotkań, w których udział bierze ponad 1000 rodziców.
Źródło: KWP

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lok #1775978 | 89.229.*.* 14 lip 2015 21:40

    Szkoda, że znaleźli dopalacze. Może po kilku dniach znaleźliby martwego chwasta i byłby spokój.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. osa #1775417 | 89.228.*.* 14 lip 2015 09:20

    Cały czas ostatnią trąbi się o dopalaczach,że młodzież i starsi , zażywa to świństwo.Piszecie o zatrzymaniu osoby ze środkami zwanymi dopalaczami na dworcu w Kętrzynie. Proszę od czasu do czasu skontrolować punkt otwarty przez 24 h, od strony podwórka ulicy Mielczarskiego2.Tam to się dopiero odbywa luz, blus ,szczególnie w piątki,soboty i niedziele.Osoby tam przebywające ,potrafią zachowywać się jakby byli po tych środkach. Wykrzykiwanie , bluzganie ,wykonywanie różnych dziwnych akrobacji,zaczepianie przechodniów, to rzecz normalna.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. proste ! przebadać każdego urzędnika #1775037 | 46.165.*.* 13 lip 2015 18:45

      czy nie jest pod wpływem narkotyków i dopalaczy, po kolei każdego i skierować ich na kurs za ich opłatą z kieszeni

      Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

    2. czy urzędnicy biorą dopalacze ? #1775004 | 78.9.*.* 13 lip 2015 18:07

      po mojemu tak i biorą wszyscy urzędnicy, ich zachowanie i wygląd na to wskazuje

      Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5