Odwiedź poradnię laktacyjną i dowiedz się jak zadbać o zdrowie dziecka

2015-05-21 01:00:00(ost. akt: 2015-05-21 15:03:51)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

O tym, jak powinna odżywiać się matka karmiąca, by właściwie zadbać o rozwój swojego dziecka mówi Iwona Kwiatkowska, położna z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
— Kiedy zacząć karmienie?
— Najlepiej w pierwszych dwóch godzinach po porodzie. Karmienie należy rozpocząć, gdy noworodek zaczyna szukać piersi. Karmić tak często i długo jak dziecko potrzebuje. Wiele matek zapomina o tym, by karmić również nocą. W przypadku każdych wątpliwości polecam wizytę w naszej poradni laktacyjnej. Mogą się do nas zgłosić również mamy w ciąży, by na spokojnie porozmawiać o karmieniu piersią. To najlepszy moment, by się do tego przygotować.

— A jak duże znaczenie odgrywa karmienie piersią w przypadku wcześniaków?
— W pokarmie matki wcześniaka jest więcej białka, immunoglobuliny SIgA, laktoferyny, wapnia, fosforu, cynku, magnezu, żelaza, potasu i chlorków. Ma też więcej tłuszczów, w tym cholesterolu, fosfolipidów i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, mniej laktozy.

— Wśród mitów na temat karmienia piersią wśród matek pokutuje też np. przekonanie, że w pierwszych dniach pokarm matki nie jest jeszcze pełnowartościowy.
— Tak zwana siara, czyli pierwszy pokarm, występuje przez cztery do sześciu dni po porodzie. Jest gęstym, żółtawym płynem. Barwę nadaje jej betakaroten. Ten pierwszy pokarm jest wyjątkowy ze względu na dużą zawartość immunoglobulin. To ma ogromne znaczenie przy budowaniu odporności dziecka.

— A jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej?
— Im bardziej różnorodne produkty w jadłospisie, tym większa szansa, że organizm otrzyma wszystkie potrzebne składniki. Przede wszystkim trzeba postawić na produkty naturalne, mało przetworzone, dobrej jakości. Nie polecam diety eliminacyjnej, bo może powodować niedobory żywieniowe. Stosuje się ją, gdy potwierdzi się alergia pokarmowa u dziecka. Zapraszam do skorzystania z naszej poradni laktacyjnej, gdzie udzielimy nie tylko wskazówek na temat laktacji, ale chętnie odpowiemy na każde pytanie młodej mamy.

Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.










2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5