Goździki wciąż modne

2015-03-06 10:00:00(ost. akt: 2015-03-06 10:26:32)

Autor zdjęcia: Archiwum.wm.pl

Jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia święto to miało bardzo dużą rangę społeczną. Obecnie trochę straciło na wartości, niemniej nam, mężczyznom zapominać o Dniu Kobiet nie wypada. Złośliwi twierdzą nawet, że… nie można.
Dzień Kobiet nie do końca słusznie jest kojarzony z epoką PRL-u, ponieważ jego historia sięga czasów bardziej zamierzchłych niż era partyjnych socjalistycznych dygnitarzy. Faktem jest natomiast to, że owi dygnitarze uczynili Dzień Kobiet jednym ze swoich sztandarowych świąt, którym „wychodzili” do społeczeństwa. Nieodzownym atrybutem był goździk. - Te kwiaty wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w okresie Dnia Kobiet - mówi pani Anna, kwiaciarka. Po czym dodaje - Kiedyś goździki straszyły chudymi łodyżkami i dwoma barwami, teraz natomiast są to naprawdę piękne i różnobarwne kwiaty. A co o goździkach uważają panowie? - Oczywiście, goździk musi być. To chyba taki odwieczny symbol święta kobiet - mówi zapytany o to przechodzień. - Myślę, że paniom wciąż jest przyjemnie dostać kwiatka z okazji własnego święta - mówi pan Józef, zapytany z kolei o to czy Dzień Kobiet może mieć jeszcze jakąś wartość. Wydawało by się, że w czasach kiedy święto to kojarzy nam się głównie z manifestacjami praw kobiet organizowanymi przez środowiska feministyczne, panowie niechętnie podchodzą do obdarowania swoich kochanych pań. Nic bardziej mylnego. - Zawsze staram się coś na ten dzień przygotować i prawie zawsze zaskakuję tym swoją partnerkę. Jakaś kolacja, miła atmosfera, kwiatek lub drobny upominek to niby niewiele, a daje dużo radości - uważa Maciek, przedsiębiorca.

Jak co roku od ponad stu lat Dzień Kobiet przypada 8 marca. Jego początki sięgają pierwszej dekady ubiegłego stulecia, a wywodzą się od zamieszek wywołanych protestami amerykańskich kobiet, które domagały się swoich praw. W 1910 roku w Kopenhadze ustanowiono oficjalne święto międzynarodowe, który miał krzewić idee praw kobiet, w tym także praw wyborczych. W Polsce na szeroką skalę to święto obchodzone było do 1993 roku. Obecnie jego popularność spadła.
Marek Szymański

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5