Ruszają kolejne warsztaty z projektu Wirtu@lni-Re@lni

2015-02-23 10:41:33(ost. akt: 2015-02-23 11:36:32)
31 stycznia 2015 tematem warsztatów były psychologiczne i społeczne uwarunkowania stereotypów

31 stycznia 2015 tematem warsztatów były psychologiczne i społeczne uwarunkowania stereotypów

Autor zdjęcia: Agnieszka Roszig

Edukacja międzykulturowa to temat kolejnych warsztatów przygotowanych przez Stowarzyszenie Mazurska Kosaczewina oraz Fundację Instytutu Równowagi Społeczno-Ekonoimcznej z Gdyni. Warsztaty odbędą się 28 lutego w świetlicy wiejskiej w Koczarkach.
Projekt odpowiada na problem rosnącego zjawiska mowy nienawiści i działań dyskryminacyjnych, które przekładają się na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią. Poprzez realizację szkoły tolerancji, warsztatów uwrażliwiających, Żywej Biblioteki i wystaw ma na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu mowy nienawiści. Zaplanowane działania prowadzą do wzmocnienia odwagi cywilnej w występowaniu przeciwko aktom dyskryminacji i wskazują możliwości wpływania na zmianę relacji międzyludzkich.

Uczestnikami projektu są osoby zainteresowane przeciwdziałaniem wszelkim formom dyskryminacji, 
w tym przede wszystkim nauczyciele, przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, edukatorzy, animatorzy, liderzy lokalni, rodzice, studenci, mieszkańcy wsi.

Cykl warsztatów w ramach projektu Wirtu@lni-Re@ obejmuje m.in. psychologiczne i społeczne uwarunkowania stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, edukację międzykulturową, prawa człowieka, tzw. Porozumienie bez Przemocy (NVC) oraz sposoby i techniki skutecznej komunikacji. Warsztaty będą się odbywać na terenie wsi Koczarki od stycznia do listopada 2015 roku, średnio raz w miesiącu.

Najbliższe warsztaty nt. Edukacji międzykulturowej odbędą się 28 lutego 
w świetlicy wiejskiej w Koczarkach w godz. 11.00-15.00. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres: k.blasinska@irse.pl lub stowarzyszenie.koczarki@wp.pl

Więcej informacji o projekcie na stronach internetowych: http://wirtualnirealni.irse.pl, http://wirtualnirealni.irse.pl/24/koczarki lub pod numerem telefonu: 570 660 216 lub 697 630 690.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

Pierwsze warsztaty dla mieszkańców wsi i innych miejscowości gminnych odbyły się 31 stycznia. Tematem spotkania były psychologiczne i społeczne uwarunkowania stereotypów. Uczestnicy opracowali definicję stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, dyskutowali o poznaniu społecznym, czyli o tym, jak myślimy o świecie, a także zastanawiali się nad źródłami stereotypów. Analizowali przekazy medialne pod kątem stereotypizacji wybranych grup mniejszościowych. Zapoznali się 
z mechanizmami powstawania stereotypów oraz ich funkcją. Wspólnie opracowywali metody i działania przyczyniające się do osłabienia stereotypów.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5