Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Zwycięstwo bez Putina

2015-02-08 12:48:46 (ost. akt: 2015-02-08 21:30:37)
„Putin terrorist”. Plakat z takim napisem pojawił się na jednym z przydrożnych drzew w okolicy Młoteczna

„Putin terrorist”. Plakat z takim napisem pojawił się na jednym z przydrożnych drzew w okolicy Młoteczna

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Główne obchody 70-rocznicy zakończenia II wojny światowej w Moskwie? A niby dlaczego? Przecież dla Putina wojna wybuchła dopiero w 1941 roku. Zresztą dla niego to nawet nie była II wojna światowa, ale Wielka Wojna Ojczyźniana. Nigdy dość przypominania o tym, że w momencie wybuchu II wojny światowej hitlerowskie Niemcy i stalinowska Rosja były sojusznikami.

Rosjanie 9 maja urządzają w Moskwie wielkie uroczystości z okazji 70-rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wiadomo, że nie idzie to historię, ale dzień dzisiejszy. Putin chce pokazać, że jego Rosja jest wielka i to on rozdaje karty w Europie.

Szyki może mu popsuć Prezydent RP Bronisław Komorowski. Z jego inicjatywy 8 maja na Westerplatte odbędzie się konferencja historyków i polityków na temat wniosków o sytuacji w Europie po II wojnie światowej. Niewykluczone, że to właśnie tam pojawią się europejscy przywódcy. Mam nadzieję, że tak będzie, że to w Polsce odbędą się główne uroczystości.

Czy z Westerplatte polecą do Moskwy? Dzięki Bogu nasz prezydent się tam nie wybiera. - Czy można sobie wyobrazić, że polski prezydent może patrzeć na defiladę armii, która na Ukrainie przelewa krew? - mówił w "Kontrwywiadzie" RMF FM Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta.

Można jednak sobie wyobrazić, że poleci tam np. prezydent Hollande. I, że ominie Westerplatte. Bo przecież w 1939 roku Francja nie chciała umierać za Gdańsk. A w 1940 roku podpisała pokój z Niemcami stając się ich sojusznikiem, tak jak ZSRR.

Kiedy już o tamtych sojuszach mowa.Wróćmy na koniec do kwestii obchodów 70-rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Nie idzie mi tutaj o słowa Grzegorza Schetyny, że obóz wyzwolili Ukraińcy. Bo tak było, choć poprawnie powinno to zabrzmieć: Obóz wyzwolili żołnierze 60. armii 1. frontu ukraińskiego, większość z nich to byli Ukraińcy. Idzie mi o zapraszanie Putina na takie uroczystości. Putin buduje swoja Rosję głównie w oparciu o tradycję sowiecką. Auschwitz powstał w 1940 roku. Wtedy ZSRR był wiernym sojusznikiem Hitlera.

Nie wiem czy w polityce jest jeszcze miejsce na przyzwoitość. Jeżeli jest, to polecam panu Hollande skorzystanie z rady polskiego poety Antoniego Słonimskiego: Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ryszard

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jrw #1660971 | 83.6.*.* 10 lut 2015 07:58

  Dla mnie ten artykuł to pean na cześć naszych rządzących. W dodatku słaby.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. żołnierz #1660664 | 83.9.*.* 9 lut 2015 20:33

  Bardzo dobry pomysł z obchodami zakończenia II W w miejscu gdzie ona wybuchła, czas najwyższy zmienić źle przyzwyczajenia, Moskwa obchodzi dzień zwycięstwa nad faszyzmem i zakończenie BOB - Bеликая Отечественная война.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olka #1660346 | 37.248.*.* 9 lut 2015 16:37

  SchETYNA I KOMOROWSKI NA SIŁĘ CHCĄ ZMIENIĆ HISTORIĘ A NASI HISTORYCY NA TO ZEZWALAJĄ MOŻE KTOŚ WRESZCIE PÓJDZIE PO ROZUM DO GŁOWY. ZA TEN PLAKAT NA DRZEWIE OBRAŻAJĄCY PREZYDENTA PUTINA KTOŚ POWINIEN PONIEŚĆ KARĘ GDZIE JEST POLICJA?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. korek #1660041 | 213.184.*.* 9 lut 2015 12:27

  Dobry artykuł! Putin wprowadził tylnymi drzwiami faszyzm w Rosji, udając że z faszyzmem właśnie walczy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. putin dobrze robi #1659180 | 46.112.*.* 8 lut 2015 13:26

  porządek i sprawiedliwość musi być

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages