„Betlejemskie Światło Pokoju” ponownie zawita do Olsztyna

2014-12-12 10:00:00(ost. akt: 2014-12-11 22:19:56)

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Za sprawą harcerzy z Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w dniu 16 grudnia 2014 r. ponownie zawita do Olsztyna Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczyste przekazanie ognia odbędzie się na dziedzińcu Zamku Olsztyńskiego o godz. 15.30.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, dla których idea braterstwa, pokoju, przyjaźni, pomocy ludziom nie jest pustym frazesem. Spotkajmy się i podzielmy ogniem, który ogrzewał nas będzie w trakcie rodzinnych spotkań Wigilijnych, rozświetlał nam będzie mroki trudów dnia powszedniego, przypominał o naszych najbliższych i tych, którzy potrzebują naszej pomocy, chociażby we wspólnej myśli.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”
i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Harcerze Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej w bieżącym roku odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju z rąk skautów słowackich w miejscowości Svit. Uczestniczyć będą także w Betlejemskim Zlocie, który organizowany jest przez Główną Kwatera ZHP oraz Podhalański Hufiec ZHP. Celem Zlotu jest oczekiwanie na Betlejemskie Światło Pokoju oraz promowanie idei braterstwa i pokoju, przygotowanie do roli Strażnika Światła oraz rozwijanie sfery duchowej i religijnej uczestników.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.


Hm. Dariusz Anaszewicz
Rzecznik Prasowy KCh

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5