Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Maraton czytania "Pana Tadeusza" w Karolewie

2014-12-11 19:13:36 (ost. akt: 2014-12-11 19:16:50)

Autor zdjęcia: Lucyna Olszewska

W 180. rocznicę wydania naszej epopei narodowej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie odbył się maraton czytania "Pana Tadeusza". W całodziennym maratonie wzięło udział 105 osób.

„My z Niego wszyscy…” tak o Adamie Mickiewiczu mówił na wieść o jego śmierci Zygmunt Krasiński. W bieżącym roku mija 180. rocznica wydania naszej epopei narodowej. Jej autor marzy w Epilogu utworu, „aby te księgi zbłądziły pod strzechy…”. Wychodząc temu marzeniu naprzeciw podjęto w ZSCKR w Karolewie realizację programu edukacyjnego „Soplicowo w Karolewie”. Ma on na celu przybliżenie walorów poznawczych i artystycznych „Pana Tadeusza”, ale również zachęcenie młodego pokolenia do twórczego odkrywania dzieł klasyków literatury ojczystej.

Najpiękniejsze fragmenty, będące wytworem geniuszu naszego wieszcza narodowego, towarzyszą najważniejszym uroczystościom w kalendarzu roku szkolnego 2014/2015 i doskonale wpisują się w założenia oddziaływań edukacyjno-wychowawczych szkoły. Pomagają budować poczucie przynależności narodowej, ale również integrują społeczność szkolną i lokalną.

Poza uroczystymi apelami i konkursami tematycznymi zorganizowano także „Maraton czytania Pana Tadeusza”, w którym udział wzięli nie tylko uczniowie reprezentujący poszczególne klasy, ale również zaproszeni goście, a wśród nich ks. Proboszcz naszej parafii, dyrekcja szkoły, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Gościnne progi biblioteki szkolnej i świetlicy w internacie stały się świadkami spotkania symbolicznej sztafety pokoleń, wymownie podającej sobie z rąk do rąk naszą epopeję narodową. W całodziennym maratonie wzięło udział 105 osób, którym udało się wspólnie przeczytać i na swój sposób przeżyć pięć ksiąg.

Zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy nie kryli swoich emocji, bo w tym maratonie chodziło o to, aby do mety dobiec jeszcze bardziej Polakiem. Każda wspólnie przeczytana księga, umacniała przekonanie o uniwersalności wyrażanych w niej treści, mimo sędziwego wieku Mickiewiczowskiego dzieła.

Organizatorzy: Katarzyna Dziębowska, Lucyna Olszewska, Janina Fąderska.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: KAROLEWO

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages