Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Mazurskie kiszenie kapusty

2014-10-31 14:07:00 (ost. akt: 2014-10-31 12:20:10)

Autor zdjęcia: AGNIESZKA ROSZIG

Mazurskie obrzędowe „Kiszenie kapusty” zorganizowało w dniu 25 października 2014 r. w świetlicy wiejskiej w Czernikach Stowarzyszenie „Mazurska Kosaczewina” z Koczarek.

Kiszenie kapusty było ważnym elementem życia społeczności lokalnych. Musiało się odbyć zawsze przed dniem Wszystkich Świętych, bo wierzono, że kiszona po tym dniu kapusta nie ukisi się dobrze.

W jednym z domów zbierały się kobiety, w tym młode, niezamężne oraz starsi i młodsi mężczyźni, grajkowie i pod okiem doświadczonych gospodyń starannie przygotowywano beczki oraz samą kapustę. Dawniej kapustę w beczce ubijała bosymi stopami jedna z młodych dziewczyn ubrana w zgrzebną koszulę i w chustce na głowie. Przed wejściem do beczki musiała ona bardzo dokładnie umyć nogi, twierdzono bowiem, że ubijana brudnymi stopami kapusta ściemnieje i będzie śmierdzieć.

Podczas wspólnego przygotowywania i ubijania kapusty snuto różne opowieści i śpiewano. Po zakończeniu pracy, gospodyni domu częstowała wszystkich domowymi smakołykami, przy których biesiadowano wznosząc toasty za pomyślność. Był to swoisty, coroczny rytuał. W ten sposób tradycja i stara receptura kiszenia kapusty były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Właśnie takie obrzędowe „Kiszenie kapusty” zorganizowało w dniu 25 października 2014 r. w świetlicy wiejskiej w Czernikach Stowarzyszenie „Mazurska Kosaczewina” z Koczarek jako zadanie publiczne w zakresie upowszechniania kultury ludowej współfinansowane z budżetu Gminy Kętrzyn. Była to już trzecia w tym roku impreza kulturalna zainicjowana i wykonana przez Stowarzyszenie, po wcześniejszych Palinocce i Plonie.

Widowisko wykonał w gwarze mazurskiej amatorski zespół ludowy „Mazurska Kosaczewina”. Zanim to nastapiło, zespół merytorycznie przygotowywał się do tego obrzędu poprzez uczestnictwo w zajęciach śpiewu i tańca ludowego oraz elementów aktorstwa. Reżyserią zajął się instruktor aktorstwa Darian Wiesner, zaś scenariusz gwarą mazurską powstał na podstawie dostępnych skromnych słowników gwary mazurskiej i innej literatury o tematyce mazurskiej.

Choreografię do widowiska przygotowała instruktorka tańca ludowego Katarzyna Rejent, zaś aranżacją muzyczną zajął się muzyk, organista i akordeonista Kazimierz Kwiatkowski, który od dwóch lat muzycznie prowadzi Kosaczewinę.

Na widowisko licznie przybyła publiczność nie tylko ze wsi Czerniki i okolicznych wiosek, ale również z miasta Kętrzyn i nawet z odległych, peryferyjnych krańców gminy Kętrzyn oraz szanowni goście, m.in. wójt Gminy Kętrzyn Sławomir Jarosik, radni Gminy Kętrzyn Wacław Topczyłko i Tomasz Rutkowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kętrzynie Jadwiga Nowińska, kierownik GOPS w Kętrzynie Grażyna Niedźwiedzka-Bień, sołtys wsi Salpik Barbara Sosnowska, członkinie „Konika Mazurskiego” z Kętrzyna, Jerzy Piekarski i Ewa Downar z Giżycka oraz pozostali nie wymienieni, ale nie mniej ważni szanowni goście.

Wszystkim przybyłym gościom, mieszkańcom lokalnych wsi, osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie, składam słowa podziękowania, zaś wykonawcy „Kiszenia kapusty” zespołowi „Mazurska Kosaczewina” przekazuję wielkie słowa uznania za społeczną pracę, aktywność i zamiłowanie do kultywowania mazurskich obrzędów i tradycji, na co dodatkowym dowodem podczas widowiska było przygotowanie degustacji potraw mazurskich takich jak: plińce z pomoćko i farszynki mazurskie.

Szczególne podziękowania składam Pani Annie Minkiewicz-Zaremba dziennikarce z Polskiego Radia Olsztyn, która nie dość, że przyjęła nasze zaproszenie, to jeszcze w całości nagrała nasze widowisko, które wyemitowane będzie w Polskim Radiu Olsztyn.

Działania Stowarzyszenia i zespołu „Mazurska Kosaczewina” są dowodem na to, że są jeszcze aktywni ludzie, którym zależy na zachowaniu niematerialnych wartości służących lokalnemu społeczeństwu i w dużej mierze przyczyniających się do rozwoju kultury w naszej gminie Kętrzyn.

Agnieszka Roszig
Prezes Stowarzyszenia „Mazurska Kosaczewina”

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StowarzyszenieMazurskaKosaczewin

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages