Mazurskie kiszenie kapusty

2014-10-31 14:07:00(ost. akt: 2014-10-31 12:20:10)

Autor zdjęcia: AGNIESZKA ROSZIG

Mazurskie obrzędowe „Kiszenie kapusty” zorganizowało w dniu 25 października 2014 r. w świetlicy wiejskiej w Czernikach Stowarzyszenie „Mazurska Kosaczewina” z Koczarek.
Kiszenie kapusty było ważnym elementem życia społeczności lokalnych. Musiało się odbyć zawsze przed dniem Wszystkich Świętych, bo wierzono, że kiszona po tym dniu kapusta nie ukisi się dobrze.

W jednym z domów zbierały się kobiety, w tym młode, niezamężne oraz starsi i młodsi mężczyźni, grajkowie i pod okiem doświadczonych gospodyń starannie przygotowywano beczki oraz samą kapustę. Dawniej kapustę w beczce ubijała bosymi stopami jedna z młodych dziewczyn ubrana w zgrzebną koszulę i w chustce na głowie. Przed wejściem do beczki musiała ona bardzo dokładnie umyć nogi, twierdzono bowiem, że ubijana brudnymi stopami kapusta ściemnieje i będzie śmierdzieć.

Podczas wspólnego przygotowywania i ubijania kapusty snuto różne opowieści i śpiewano. Po zakończeniu pracy, gospodyni domu częstowała wszystkich domowymi smakołykami, przy których biesiadowano wznosząc toasty za pomyślność. Był to swoisty, coroczny rytuał. W ten sposób tradycja i stara receptura kiszenia kapusty były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Właśnie takie obrzędowe „Kiszenie kapusty” zorganizowało w dniu 25 października 2014 r. w świetlicy wiejskiej w Czernikach Stowarzyszenie „Mazurska Kosaczewina” z Koczarek jako zadanie publiczne w zakresie upowszechniania kultury ludowej współfinansowane z budżetu Gminy Kętrzyn. Była to już trzecia w tym roku impreza kulturalna zainicjowana i wykonana przez Stowarzyszenie, po wcześniejszych Palinocce i Plonie.

Widowisko wykonał w gwarze mazurskiej amatorski zespół ludowy „Mazurska Kosaczewina”. Zanim to nastapiło, zespół merytorycznie przygotowywał się do tego obrzędu poprzez uczestnictwo w zajęciach śpiewu i tańca ludowego oraz elementów aktorstwa. Reżyserią zajął się instruktor aktorstwa Darian Wiesner, zaś scenariusz gwarą mazurską powstał na podstawie dostępnych skromnych słowników gwary mazurskiej i innej literatury o tematyce mazurskiej.

Choreografię do widowiska przygotowała instruktorka tańca ludowego Katarzyna Rejent, zaś aranżacją muzyczną zajął się muzyk, organista i akordeonista Kazimierz Kwiatkowski, który od dwóch lat muzycznie prowadzi Kosaczewinę.

Na widowisko licznie przybyła publiczność nie tylko ze wsi Czerniki i okolicznych wiosek, ale również z miasta Kętrzyn i nawet z odległych, peryferyjnych krańców gminy Kętrzyn oraz szanowni goście, m.in. wójt Gminy Kętrzyn Sławomir Jarosik, radni Gminy Kętrzyn Wacław Topczyłko i Tomasz Rutkowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kętrzynie Jadwiga Nowińska, kierownik GOPS w Kętrzynie Grażyna Niedźwiedzka-Bień, sołtys wsi Salpik Barbara Sosnowska, członkinie „Konika Mazurskiego” z Kętrzyna, Jerzy Piekarski i Ewa Downar z Giżycka oraz pozostali nie wymienieni, ale nie mniej ważni szanowni goście.

Wszystkim przybyłym gościom, mieszkańcom lokalnych wsi, osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie, składam słowa podziękowania, zaś wykonawcy „Kiszenia kapusty” zespołowi „Mazurska Kosaczewina” przekazuję wielkie słowa uznania za społeczną pracę, aktywność i zamiłowanie do kultywowania mazurskich obrzędów i tradycji, na co dodatkowym dowodem podczas widowiska było przygotowanie degustacji potraw mazurskich takich jak: plińce z pomoćko i farszynki mazurskie.

Szczególne podziękowania składam Pani Annie Minkiewicz-Zaremba dziennikarce z Polskiego Radia Olsztyn, która nie dość, że przyjęła nasze zaproszenie, to jeszcze w całości nagrała nasze widowisko, które wyemitowane będzie w Polskim Radiu Olsztyn.

Działania Stowarzyszenia i zespołu „Mazurska Kosaczewina” są dowodem na to, że są jeszcze aktywni ludzie, którym zależy na zachowaniu niematerialnych wartości służących lokalnemu społeczeństwu i w dużej mierze przyczyniających się do rozwoju kultury w naszej gminie Kętrzyn.

Agnieszka Roszig
Prezes Stowarzyszenia „Mazurska Kosaczewina”

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StowarzyszenieMazurskaKosaczewin

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5