Ćwiczenia i dobra zabawa

2014-09-22 13:46:55(ost. akt: 2014-09-22 19:36:08)
Teren w Szestnie często jest wykorzystywany przez miłośników ASG i paintballa

Teren w Szestnie często jest wykorzystywany przez miłośników ASG i paintballa

Autor zdjęcia: Alicja Magdalena ŁYNKA

W dniach 13 – 14 wrześœnia na terenie byłej olejarni przy miejscowośœci Szestno (pow. mrągowski) odbył się pierwszy airsoftowy zlot S.T.A.L.K.E.R. – Cień Szestna. Imprezę dla miłośœników tego nietypowego i coraz popularniejszego w Polsce „sportu” zorganizowali członkowie nowo powstałego Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Militarnych „MASURIA”.
- „Na terenie Warmii i Mazur nie mamy zbyt wielu spotkań airsoftowych, tym bardziej takich z rozbudowanym scenariuszem. Pomysł na stworzenie scenariusza opierającego się na podstawie gry S.T.A.L.K.E.R. miałem w głowie odkąd pierwszy raz w nią zagrałem. Impulsem był moment w którym nieco uprzątnęliœmy teren rozgrywki. Z prostej myśœli o noclegu w ruinach olejarni narodził się nasz Cień Szestna” -– opowiada główny organizator Łukasz Tymiński.

Nim jednak do imprezy doszło, organizatorzy na terenie olejarni przerzucili klikanaśœcie ton gruzu z rozwalających się ścian budynków. Zebrany materiał posłużył do zasypania niebezpiecznych rowów, dziur i pozwolił na stworzenie barier ochronnych i przeszkód do sforsowania. Oczyszczono również częśćœć terenu z wyrzucanych tam śœmieci.
- „To miejsce od długiego czasu jest polem rozgrywek ASG i Paintball. Chyba największym jego atutem są pozostałośœci zabudowań. Ruiny tego typu mają w sobie coœś postapokaliptycznego. Ich cisza, spokój wprowadza w odwiedzających swoisty niepokój. Stąd wzięło się nawiązanie do bardzo popularnej gry komputerowej – „S.T.A.L.K.E.R. – Cień Czarnobyla”, której akcja toczy się w mieśœcie Prypeć oraz okolicznej elektrowni atomowej. Nie do przecenienia jest znaczne oddalenie od budynków mieszkalnych. Dzięki czemu nie naprzykrzamy się nikomu z naszą pasją, jak również mamy dodatkowy komfort, że na teren naszej rozgrywki nie wejdzie osoba postronna. Nie było mowy o wyborze innego miejsca na przygotowany przez nas scenariusz imprezy” -– dokańcza swoją wypowiedżŸ Łukasz Tymiński.
W zlocie wzięli udział miłoœnicy ASG z powiatów bartoszyckiego, mrągowskiego, giżyckiego i kętrzyńskiego. Całośćć była podzielona na dwie fazy. Pierwsza odbywała się w godzinach popołudniowych. W jej trakcie uczestnicy przećwiczyli kilka scenariuszy bojowych współczesnego pola walki opartych na tzw. „czarnej taktyce”, miedzy innymi: zdobywanie, zabezpieczanie oraz obrona budynku przed atakiem przeciwnika oraz odbijanie i uwalnianie zakładników z rąk terrorystów z wykorzystanie śœrodków pirotechnicznych.

Druga faza gry, czyli S.T.A.L.K.E.R. odbywał się w porze nocnej i był poszerzony o wątki fabularne – „Każdy z uczestników wcielał się w okreœloną postać i miał do niej przypisaną rolę. Jedni byli tzw. Stalkerami, inni zaœ ich przeciwnikami poruszającymi się po terenie gry. Centralnym miejscem rozgrywki był „bar”, to tam uczestnicy otrzymywali zadania, nabywali amunicję oraz wymieniali między sobą informacje” -– opowiada nam wcielający się w postać barmana Kajetan.
W tej fazie imprezy najważniejsza była sztuka przetrwania i prowadzenia walki
na bliskim dystansie w warunkach nocnych lub przy niskim natężeniu śœwiatła. Przeszukiwanie terenu oraz budynków najcz궜ciej w pojedynkę, gdzie za rogiem mógł czaić się wróg powodował niepewnośœć i strach, który trzeba było zwalczyć.
- „Organizatorzy wykonali kawał dobrej roboty. Znakomicie przygotowali miejsce rozgrywki z dużym nastawieniem na bezpieczeństwo uczestników. Stworzyli niesamowity klimat, w szczególnośœci podczas nocnej fazy zlotu. Przećwiczone elementy tzw. „taktyki czarnej” i prowadzenia walki w warunkach nocnych, na pewno zostaną wykorzystane w czasie kolejnych imprez tego typu, bądź w życiu zawodowym, ponieważ wielu miłośœników takiej formy aktywnego trybu życia, to zawodowi funkcjonariusze służb mundurowych bądźŸ żołnierze” -– dzieli się z nami swoimi wrażeniami Grzegorz, jeden z uczestników.

Całośœć zakończyła się nad ranem ogniskiem integracyjnym. -– „Była to pierwsza impreza zorganizowana przez nasze Stowarzyszenie, przygotowana w bardzo krótkim czasie, bo w niecałe trzy tygodnie. Od osób biorących w niej udział zebraliœmy pozytywne opinie i uważnie wysłuchaliœmy ich uwag czego zabrakło i co można było zrobić jeszcze lepiej. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach. Była to dla nas dobra nauka, a zebrane dośœwiadczenie na pewno wykorzystamy podczas realizacji kolejnych imprez” -– dodaje na sam koniec Paweł Krychniak, wiceprezes Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Militarnych „MASURIA”.

GZ

Airsoft -– gra zespołowa wykorzystująca pneumatyczne elektryczne, gazowe i sprężynowe repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami o kalibrze 6 (rzadziej 8) mm, np.: AK, M16, M249. Podstawowym celem w grze jest trafienie przeciwnika plastikową, najcz궜ciej nie powodującą obrażeń, kulką. Scenariusze gry zazwyczaj naśœladują fikcyjne, bądźŸ historyczne działania wojenne, policyjne lub potyczki oddziałów paramilitarnych. W czasie rozgrywki obowiązuje zestaw zasad bezpieczeństwa. Najważniejszą z nich jest obowiązek używania okularów ochronnych. Ustalenia szczegółowe odnośœnie zasad trafienia, czasu powrotu do gry, warunków zwycięstwa itp. zależą od typu rozgrywki. W czasie rozgrywki gracze stosują taktyki przypominające taktykę wojskową, jednak dostosowane do specyfiki replik jak zasięg czy nieprzebijalnośœć zasłon.
źródło – Wikipedia.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lol #1490830 | 91.229.*.* 22 wrz 2014 17:10

    kiedyś w Korszach były fajne zloty ASG :D

    odpowiedz na ten komentarz

  2. bubi #1490711 | 91.199.*.* 22 wrz 2014 14:48

    miejscowoci, miłoników uprzątnęlimy kilkanacie, w miecie, w okreloną, najczęciej, zebralimy, wysłuchalimy, dowiadczenie - czy to jakieś zaszyfrowane wyrazy?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5