środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Spotkanie integracyjne młodzieży z Polski i Litwy

2014-09-11 11:10:23 (ost. akt: 2014-09-11 11:21:24)
Uczestnicy wymiany polsko-litewskiej

Uczestnicy wymiany polsko-litewskiej

Autor zdjęcia: Organizator wymiany

Od 5 do 7 września odbywało się spotkanie młodzieży z miejscowości Žilinai na Litwie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 3 im . Marii Zientary – Malewskiej w Kętrzynie. Fundusze na realizację zadania pozyskało Kętrzyńskie Stowarzyszenie Oświatowe w ramach konkursu ogłoszonego przez Gminę Miejską Kętrzyn. Spotkaniu towarzyszyło hasło: Wzajemne poznanie - wspólne budowanie.

Pierwszego dnia pobytu, w piątek, zorganizowano spotkanie grup w szkole. Młodzież z Litwy zafascynowana była nowocześnie urządzonymi salami lekcyjnymi, sekretariatem, stołówką, świetlicą, salą gimnastyczną i boiskiem „Orlik”. Po obiedzie, uczestnicy spotkania zwiedzili zamek oraz Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Odbyła się również wycieczka w grupach po Kętrzynie. W skład każdego zespołu wchodzili uczniowie z Polski i Litwy, którzy otrzymali zadania do wykonania w trakcie wycieczki. Trasa marszu prowadziła do Loży Masońskiej, następnie ulicą gen. Władysława Sikorskiego na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego do Ratusza. Podsumowanie odbyło się nad jeziorkiem przy Amfiteatrze. Każda grupa bez trudu dotarła do celu na podsumowanie. Drugiego dnia pobytu, w sobotę, młodzież litewska odwiedziła Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, gdzie wysłuchali koncertu organowego. Następnym celem wycieczki był Reszel. Uczestnicy zwiedzili zamek oraz spacerowali reszelskimi uliczkami. Wieczorem odbyło się spotkanie w szkole, na którym młodzież mogła nawiązać nowe kontakty. Trzeciego dnia, w niedzielę, grupa litewska zwiedziła „Wilczy Szaniec” w Gierłoży oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury, które, jak stwierdzili, było bardzo ciekawym punktem programu. Dyrektor Damian Nietrzeba wręczył młodzieży materiały promujące nasze miasto. Wieczorem odbyło się ognisko w Stadzie Ogierów. Honorowym gościem spotkania był Burmistrz Miasta Kętrzyn Krzysztof Hećman. Główną atrakcją była przejażdżka zaprzęgiem konnym po naszym mieście oraz zwiedzanie stada. Na zakończenie młodzież spotkała się przy ognisku.

Projekt związany był z działaniem na rzecz integracji europejskiej, rozwijaniem kontaktów między społeczeństwami Polski i Litwy, wspólnymi doświadczeniami demokratycznych przemian i członkowstwa w Unii Europejskiej. Celem projektu było rozwijanie przyjaznych stosunków pomiędzy krajami oraz inspirowanie młodych ludzi do działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się obu narodów. Dzięki bliskiej współpracy młodzież poznała kraje sąsiedzkie, ich historię, kulturę tradycje.
Uczestnicy projektu doskonalili komunikację językową, porozumiewali się w języku angielskim oraz poznali podstawowe zwroty w językach swoich sąsiadów.
Członkowie Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego oraz uczestnicy spotkania serdecznie dziękują burmistrzowi Miasta Kętrzyn Krzysztofowi Hećmanowi za możliwość zorganizowania projektu. Dziękują sponsorom, dr Jerzemu Korejwo, za ufundowanie poczęstunku na ognisku, Romanowi Szydłowskiemu prezesowi zarządu SMLW „Pionier” w Kętrzynie za ufundowanie obiadu, Anecie i Piotrowi Pietrasom za ufundowanie
pizzy, dyrektor kętrzyńskiego muzeum Izabeli Mellin - Wyczółkowskiej za umożliwienie zwiedzenia wystawy, dyrektorowi Damianowi Nietrzeba za wizytę w Kętrzyńskim Centrum Kultury.
Młodzież z Polski i Litwy serdecznie dziękuje dr Janinie Korejwo – przewodniczącej
Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii
Zientary – Malewskiej w Kętrzynie Ewie Stadnickiej, opiekunom grupy litewskiej oraz polskiej, Elwirze Uss i Marcie Łozowskiej za ciepłe przyjęcie, ciekawy program, za uśmiech i okazane serce.
Iwona AdamczykPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages