Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Kętrzynie

2014-08-25 21:31:03 (ost. akt: 2014-08-25 21:34:58)

Autor zdjęcia: Jan

- Dziękuję Polsce i Polakom za wsparcie udzielone Ukrainie. Niech żyje Polska! Sława Ukrainie! - tymi słowami zakończył się koncert z okazji 23 rocznicy niepodległej Ukrainy w kętrzyńskim amfiteatrze.

W dniu 24 sierpnia 1991 roku Ukraińska Rada Najwyższa ogłosiła niepodległość Ukrainy. Po wielowiekowych zmaganiach na mapie Europy pojawiło się nowe niezależne państwo. Wówczas chyba nikt nie przypuszczał, że po 23 latach istnienia Ukrainy, łamiąc prawo międzynarodowe, Rosja zaanektuje ukraiński Krym a następnie rozpocznie działania wojenne na Donbasie.

Władze Ukrainy zaapelowały do rodaków na całym świecie, aby pomimo tragicznych wydarzeń na wschodzie kraju uczcić Dzień Niepodległości, podkreślając w ten sposób swoją jedność i solidarność.

24 sierpnia ukraińska społeczność Kętrzyna zebrała się najpierw w cerkwi greckokatolickiej. Proboszcz parafii greckokatolickiej w Kętrzynie Mikołaj Kozicki OSBM odprawił mszę w intencji Ukrainy. Odczytał również list zwierzchnika ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiego abp Światosława Szewczuka do wiernych.

- W nowych dramatycznych, ale jednocześnie znaczących pod względem historycznym uwarunkowaniach, doświadczamy i odkrywamy dla siebie drogocenny skarb życia w wolnym i niepodległym kraju. Każdy naród ma prawo żyć w suwerennym państwie, strzec swojej tożsamości i w pełni rozwijać swoje zdolności. Jeśli ktoś czyha na to prawo, zaprzecza darowanej przez Stwórcę godności – napisał metropolita.

Po południu w kętrzyńskim amfiteatrze odbył się uroczysty koncert, na który przybył między innymi burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman. Zgromadzonych przywitały Beata Szuksztul oraz Oksana Marko. Na scenie wystąpił ludowy zespół pieśni i tańca "Kołos” z miasteczka Torczyn na Ukrainie. Występ zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni do słów Tarasa Szewczenki "Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj”.

Przewodniczący Kętrzyńskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce Andrzej Sydor podziękował artystom za piękny występ a Kętrzyńskiemu Centrum Kultury za pomoc w organizacji koncertu.

– W Dniu Niepodległości Ukrainy życzę narodowi ukraińskiemu jedności, wytrwałości i zwycięstwa w wojnie z rosyjskim okupantem. Dziękuję Polsce i Polakom za wsparcie udzielone Ukrainie. Niech żyje Polska! Sława Ukrainie! - powiedział szef koła.

as

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kilo #1492697 | 89.228.*.* 24 wrz 2014 18:25

  Paradoksalnie samozwańcza republika doniecka oraz ługanska maja duzo wspolnego z ketrzyńskim kołem Zwiazku Ukraińców w Polsce. Jak myslicie co to takiego??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1472680 | 88.156.*.* 29 sie 2014 19:44

  kocham Cię Ukraino!!! Krwawe łzy dziś płyną.......

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ... #1470863 | 82.139.*.* 27 sie 2014 14:27

  Życzę Ukrainie i jej obywatelom, szybkiego zwycięstwa na wschodzie i odbudowy państwa, jako w pełni demokratycznego i zdolnego wstąpić w struktury UE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages