Poniedziałek, 21 września 2020. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Strażacy ochotnicy dbają o wyszkolenie

2014-06-17 13:26:38 (ost. akt: 2014-06-17 13:47:31)

Autor zdjęcia: PSP Kętrzyn

Od 29 maja do 8 czerwca odbywał się kolejny kurs szkoleniowy strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu kętrzyńskiego. Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Całe szkolenie odbyło się na terenie, obiektach i sprzęcie kętrzyńskiej Komendy.

Na kurs zgłoszono 28 osób w tym 1 kobietę. Druhnie Marcie Rutkowskiej z OSP Karolewo najbardziej podobały się zajęcia praktyczne, w tym ćwiczenia mające na celu gaszenie pozorowanych pożarów. Trzeba przyznać, że w realizacji zamierzeń taktycznych wcale nie była gorsza od swoich kolegów, a w niektórych elementach skomplikowanych działań ratowniczo – gaśniczych o wiele lepsza od mężczyzn.
Celem szkolenia było przygotowanie strażaków ochotników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań podczas działań ratowniczo – gaśniczych. W czasie kursu strażacy ratownicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami taktyki pożarniczej i ratowniczej, poznawali organizację łączności i współdziałania, techniki operowania prądami gaśniczymi, metody prowadzenia ewakuacji ludzi, mienia i zwierząt, a także zagadnienia BHP na miejscu akcji ratowniczej. Bardzo duży nacisk położyliśmy na zajęcia ze sprzętem ochrony dróg oddechowych. Każdy ze strażaków ochotników musiał zaliczyć dosyć trudne zajęcia praktyczne w masce i z butlą powietrzną na plecach w specjalnie zadymionych pomieszczeniach, tak aby poznać rzeczywiste warunki pożarowe w przypadku prawdziwej akcji.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne obejmowały łącznie 51 godzin lekcyjnych.

W niedzielę 8 czerwca br. odbyły się egzaminy teoretyczne i praktyczne ćwiczenia sprawdzające wszystkie nabyte umiejętności. Do egzaminu przystąpiło łącznie 28 osób. Prymusem kursu został dh Adam Jowsa z OSP Reszel.
W dniu 12 czerwca br. Z- ca Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie mł. bryg. Szymon Sapieha wręczył świadectwa ukończenia szkolenia absolwentom kursu.

W ocenie komisji powołanej przez Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie bryg. Zbigniewa Borysa, egzaminy wypadły dobrze i świadczą o rzetelnym przygotowaniu się strażaków ochotników do działań ratowniczych. Co jest niezmiernie ważne, gdyż w wielu przypadkach to właśnie strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia i wielokrotnie wykonują samodzielnie coraz bardziej skomplikowane czynności ratownicze. Mało tego to właśnie jednostki OSP stanowią trzon Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, który ma za zadanie ratowanie zagrożonego zdrowia, życia ludzkiego i mienia oraz środowiska. Często więc podczas zdarzeń ma miejsce ścisła współpraca różnych jednostek ochrony przeciwpożarowej i służb ratowniczych, a takie ćwiczenia i kursy mają doskonalić przyjęte zasady tej współpracy, wyrównać poziom wyszkolenia i przygotowania ratowników.

Kierownikiem kursu dbającym o jego prawidłowy przebieg i organizację był st. asp. Mariusz Czajkowski.

mł. bryg. Szymon Sapieha


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages