Wtorek, 10 grudnia 2019. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Niebezpieczny lód

2014-01-23 21:14:37 (ost. akt: 2014-01-23 22:02:35)

Autor zdjęcia: mł. bryg. Szymon Sapieha

Tegoroczna zima płata nam figla, do tej pory przypominała bardziej wiosnę, ale w końcu jest mroźnie i śnieżnie. Dzieci zaraz rozpoczną ferie zimowe Przez kilka dni były siarczyste mrozy i wraz z nimi jeziorka, rzeki i stawy skuł lód. Niestety jak co roku niektórzy z nas, a zwłaszcza dzieci rozpoczęły próby sprawdzania grubości lodu przemierzając wzdłuż i wszerz tą zdradliwą wodę, bo to przecież tylko zamarznięta woda.

Niestety zdarza się to również na naszym kętrzyńskim jeziorku. Ten akwen wodny może być bardzo niebezpieczny. Pod cienką kruchą warstwą lodu znajduje się przeraźliwie zimna, ciemna otchłań, z której niewiarygodnie trudno jest się wydostać. Niestety nie wszyscy to rozumieją, wiele osób wchodzi na lód bez odrobiny wyobraźni. Są to wędkarze, ale jeszcze gorzej, gdy robią to dzieci, np. jeżdżąc na łyżwach. Nieświadome, w których miejscach lód jest rzeczywiście gruby, nie zdają sobie sprawy z tego, że grubość tego lodu w różnych miejscach może się znacznie różnić, np. w zależności od prądów i wirów wody, od głębokości wody, odległości o brzegu itp. Równie niebezpieczna i zdradliwa jest pokrywa lodowa przysypana śniegiem. Należy unikać miejsc zacienionych, gdzie widoczne jest przesączenie wody przez pokrywę lodową, w takich miejscach na pewno lód jest bardzo kruchy.

Krok w przód lub w bok może spowodować jego załamanie i znajdziemy się pod lodem, który przecież jeszcze parę centymetrów obok był bardzo gruby. Zaczyna się walka o życie, ubranie staje się z każdą sekundą coraz bardziej mokre i ciężkie, ręce ślizgają się po powierzchni lodu, organizm w zastraszającym tempie traci ciepłotę z każdą sekundą szanse na uratowanie maleją. Trwa walka z czasem, a nie ma go zbyt wiele. Najgroźniejsza jest wówczas tzw. hipotermia. Jest to nadmierne wychłodzenie organizmu, w wyniku którego następuje utrata przytomności. Pierwszym objawem hipotermii jest drżenie mięśni, wywołane obronnymi skurczami.

Dzieje się to mimo woli. Objawia się to szczególnie drżeniem rąk, nóg, tzw. kłapaniem szczęką. Drugim etapem jest zwiotczenie i ból mięśni, apatyczność, senność. Trzecim etapem jest utrata świadomości oraz spowolnienie i zanik procesów życiowych, a w efekcie niestety śmierć. Człowiek jest w stanie przeżyć w wodzie o temperaturze 40C max. do 10 minut, a przecież temperatura wody podczas ostrej zimy może spaść jeszcze niżej. Czas przebywania w niej proporcjonalnie więc ulega znacznemu skróceniu.

Zatem co robić, gdy pod osobą załamie się lód? Trzeba działać bardzo szybko i zdecydowanie. Osoba, która znalazła się w wodzie sama praktycznie nie ma szansy na przeżycie bez pomocy innych. Pomoc osobie poszkodowanej polega głównie na wyciągnięciu jej na powierzchnię. Można użyć do tego różnych przedmiotów (gałęzie, bosaki, żerdzie, szalik, kurtka). Najlepiej gdyby ktokolwiek, kto ma długi szalik podczołgał się na długość rzutu i starał się podać poszkodowanemu drugi koniec. Nie wolno kategorycznie chodzić w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększa to punktowy nacisk na lód, który wówczas może załamać się także pod ratującym.

W przypadkach gdy poszkodowanemu nie możemy rzucić szalika lub innego przedmiotu trzeba jak najszybciej znaleźć długą gałąź lub długi kij i podrzucić poszkodowanemu, aby mógł się trzymać lub wesprzeć na nim. Należy także niezwłocznie zaalarmować Państwową Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe, a także innych ludzi jeśli przebywają w pobliżu. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej należy okryć ją czymkolwiek tzn. płaszczem, kurtką najlepiej kocem termicznym z samochodowej apteczki. Nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, nie podawać także żadnych płynów do picia. Osobie poszkodowanej bezwzględnie musi być zapewniona opieka medyczna.

Pamiętaj: Na łyżwach jeździć można tylko i wyłącznie na specjalnie przygotowanych do tego celu lodowiskach.
Pamiętaj: nie ma bezpiecznego lodu.
Opracował: mł. bryg. S. Sapieha


Tylko ciekawe informacje. Jak zawsze: w każdy piątek



Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ketrzyn.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajNiebezpieczny lód
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mścify Bronisuaf #1313258 | 89.228.*.* 1 lut 2014 21:47

  Sory taki mamy klimat!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Oli #1307588 | 95.48.*.* 27 sty 2014 10:10

  Na Rydzówce juz samochodami jeżdża

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jacek Mokrzycki #1307367 | 164.177.*.* 26 sty 2014 20:20

  W ubieglym roku na jeziorze w Czernikach byl zorganizowany pokaz jak radzic sobie po zalamaniu sie lodu. Organizatorem pokazu byl klub motocyklowy RAST, ketrzynskie morsy, straz pozarna, wolontariusze - ratownicy medyczni. Całością dowodzil i koordynowal Dorian Burdylo. Byla tez ketrzynska tv.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lolek #1306493 | 89.229.*.* 25 sty 2014 15:54

  szkoda że nie było z wami morsów - pokaz byłby ciekawszy i realistyczny.Kilka lat temu widziałem pokaz na Sierczu z udziałem morsów, fajnie było pokazane.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. AKWEN WODNY #1306373 | 25 sty 2014 13:30

  AKWEN WODNY

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages