Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Niebezpieczne sople i śnieg na dachach

2014-01-17 15:08:57 (ost. akt: 2014-01-17 15:39:35)
Strażacy ostrzegają przed śniegiem zalegającym na dachach.

Strażacy ostrzegają przed śniegiem zalegającym na dachach.

Autor zdjęcia: mł. bryg. Szymon Sapieha

Mamy w końcu piękną zimę. Jest mroźnie, śnieżnie. Dzieci zaraz rozpoczną ferie zimowe. Oprócz tych pozytywnych aspektów zima niesie za sobą również niebezpieczeństwa. Często poruszaliśmy już sprawy związane z zagrożeniem tlenkiem węgla oraz stanem instalacji i urządzeń grzewczych, kominowych. Dziś strażacy przestrzegają przed kolejnym zimowym zagrożeniem.

Śnieg na dachu to zimą zjawisko tak powszechne, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Jest niestety często groźnym obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden m 3 puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg.
Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych obiektach, np. centrach handlowych, galeriach, itp. Jeśli właściciele, zarządcy, użytkownicy, administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu lub nawet liczyć się z zamknięciem obiektu.

Właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani ustawowo przez prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W okresie odwilży, nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je bezwzględnie usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych.

Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego właściciel lub zarządca jest obowiązany:
„zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.

Do obowiązku powyższego powinny poczuwać się nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.
Odśnieżmy dachy zanim śnieg jest puszysty i lekki, za kilka dni aura może się zmienić i stanie się on mokry i znacznie cięższy.
Do wszystkich, którzy zaniedbują swój obowiązek niech po raz kolejny przemówi katastrofa hali wystawowej w Katowicach zimą 2006 r. kiedy to zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

I jeszcze jedno straż pożarna nie jest firmą świadczącą usługi z zakresu odśnieżania dachów.
Przekazał: mł. bryg. Szymon Sapieha

Jak zawsze. Tylko ciekawe informacje

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na srokowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bronisuaf #1304761 | 89.228.*.* 23 sty 2014 18:34

  Czyszby powrut rednacza Yzdeebskeego?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. O co chodzi? #1303600 | 89.229.*.* 22 sty 2014 19:46

   Moim zdaniem,jeśli na dachu jest 1 m śniegu,to znaczy,że na każdy metr dachu ciśnie 200 kg,prawda?Jeśli ten śnieg zmieni się podczas odwilży w mokry śnieg,to waga jednostkowa wzrośnie,ale przecież będzie to dalej 1 m śniegu suchego zamieniony w mokry,bez zwiększania ciężaru,a jedynie ciężaru jednostkowego,czyli obciążenie dachu się nie zmieni.Przecież nikt nie wylał na śnieg tysiąc wiader wody,on jedynie zmienił postać i wysokość oraz ciężar jednostkowy.Zważmy śnieżkę i po roztopieniu wodę z tej śnieżki:będą identyczne !!!Więc czemu jak leży śnieg to nic się złego nie dzieje,a jak zamoknie podczas odwilży,to ma rozwalać dachy?-przecież to ta sama waga(ciężar).

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. z #1299519 | 89.229.*.* 18 sty 2014 09:35

    Takiemu dachowi chodzenie po nim nic dobrego nie wróży.Czemu współczesne domki mają piękne spadziste dachy,które złej zimy się nie boją.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. jaaako #1299360 | 83.31.*.* 17 sty 2014 22:56

    o Beny na dachu

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages