Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Jedna droga połączyła pięć samorządów


2013-08-20 08:23:40 (ost. akt: 2013-08-20 08:26:10)
Samorządowcy z naszego powiatu, którzy zaangażowani są w przebudowę trasy Kętrzyn - Mrągowo wraz z władzami województwa.

Samorządowcy z naszego powiatu, którzy zaangażowani są w przebudowę trasy Kętrzyn - Mrągowo wraz z władzami województwa.

Autor zdjęcia: Andrzej Janicki

Niedługo przybędą nam ponad 43 kilometry dobrych dróg wojewódzkich – to efekt podpisania w miniony piątek umów na przebudowę odcinków w Pasłęku i okolicach Iławy oraz modernizacji drogi Kętrzyn -
Mrągowo.

— Prowadzimy obecnie największy w historii województwa program przebudowy dróg — powiedział podczas podpisywania umów marszałek Jacek Protas. — Prace trwają na dwunastu odcinkach tras wojewódzkich. Dzięki dzisiejszym kontraktom w najbliższych tygodniach prace ruszą na dwóch kolejnych.

Najmniejszą, ale kluczową dla całego północnego szlaku tras wojewódzkich inwestycją jest rozbudowa drogi nr 513 w granicach Pasłęka. Przebudowa prawie trzykilometrowego odcinka drogi pozwoli na lepsze połączenie drogi z krajową „siódemką”. Koszt robót to ponad 7,7 mln zł, a inwestycja ma być zakończona jesienią przyszłego roku. Kolejna inwestycja drogowa ruszy niebawem w powiecie iławskim. A chodzi o prawie dziewiętnastokilometrowy odcinek trasy nr 521 w gminach Iława i Susz, gdzie zostanie przebudowanych m.in. siedem skrzyżowań. Inwestycja będzie kosztować 36 mln zł i ma być gotowa do końca 2014 roku.

Dzięki współpracy pięciu samorządów, które złożyły się na tzw. wkład własny, kosztem 23,3 mln zł zostanie przebudowana droga nr 591, czyli Mrągowo - Kętrzyn. Po raz pierwszy sprawa jednej drogi połączyła aż tyle samorządów. Samorząd województwa wyłożył 3,5 mln zł, a prawie drugie tyle uzbierały pozostałe samorządy. Po 1,4 mln zł dały Kętrzyn i powiat kętrzyński. Gmina Kętrzyn wyłożyła 325 tys. zł, a gmina Mrągowo 100 tys. zł. Do inwestycji nie dołożyły tylko się tylko miasto Mrągowo i powiat mrągowski.

Został już ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy, który ma położyć nową nawierzchnię i przebudować obiekty inżynieryjne. Droga ma być gotowa we wrześniu 2014 roku. Większość pieniędzy na tę inwestycję, ponad 16 mln zł, pochodzi z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska -Rosja. 
— Grzechem byłoby niewykorzystanie tych pieniędzy — stwierdził Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna. — Tego nie można byłoby usprawiedliwić w jakikolwiek sposób.
Według starosty kętrzyńskiego Tadeusza Mordasiewicza modernizacja drogi poprawi komunikację z obwodem kaliningradzkim. 
— Zwłaszcza że jest zgoda na otwarcie nowego przejścia granicznego Michałkowo-Żelaznodorożnyj. To z pewnością dobry ruch przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej w Rosji — podkreślił starosta Mordasiewicz.
Andrzej Janicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (102) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tak, tak #1194713 | 83.24.*.* 10 wrz 2013 19:36

  Wszyscy widzą co robi burmistrz Kętrzyna a robi wiele dobrego. Przede wszystkim jest stale między ludzi, słucha ich. Wyborcy z pewnością to docenią. Kto mógłby go zastąpić? Mordasiewicz, Nowa? Wolne żarty.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Tak #1194567 | 83.9.*.* 10 wrz 2013 16:52

   Prawie wszyscy widza co wyrabia burmistrz i odpowiednio odpowiedzą w wyborach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. iti #1192623 | 79.191.*.* 8 wrz 2013 11:36

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. PROPONUJĘ KOMENTUJĄCEMU PONIŻEJ WYJŚĆ NA MIASTO I POPATRZEĆ. nIE POTRZEBA LOBBOWAĆ. WSZYSCY ROZSĄDNI I UCZCIWI LUDZIE BĘDĄ GŁOSOWAĆ NA KRZYSZTOFA HEĆMANAK

    1. do komentującego poniżej #1192057 | 178.182.*.* 7 wrz 2013 09:56

     Nie podlizuj się.A o lobbingu słyszałeś? Obecny burmistrz potrafi lobbować tylko w interesie własnym tj. forsować te inwestycje które nie są przydatne miastu,ale jego pokrętnej polityce,czyli po to ,żeby armia takich jak ty z wywalonym do kolan ozorem poleciała na wybory i oddała na niego głos.Jego lobbing jest negatywny.Kto w końcu sugestywnie wypowiedział się o rzekomym przeroście zatrudnienia w ZPO Warmia,zamiast lobbować utrzymanie miejsc pracy w dotkniętym bezrobociem mieście. Ano burmistrz.

     Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. La Fontaine #1192035 | 79.191.*.* 7 wrz 2013 09:14

     Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Burmistrzowie zarządzają miastami, natomiast obwodnice to najczęściej drogi wojewódzkie, którymi zarządzają samorządowe województwa. Przypuszczam, że gdyby to zależało od burmistrza Hećmana to dawno byśmy śmigali po obwodnicy kętrzyńskiej. Przypominam, że naszym województwem rządzi niestety PO. Niestety PO.

     Pokaż wszystkie komentarze (102)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages