Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Trzeba włożyć w to wiele pracy i wysiłku

2013-05-13 10:23:00 (ost. akt: 2013-05-13 10:27:04)
Edyta Kania: Zanim osiągnie się jakikolwiek rezultaty trzeba włożyć w to wiele pracy.

Edyta Kania: Zanim osiągnie się jakikolwiek rezultaty trzeba włożyć w to wiele pracy.

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Rozmawiamy z Edytą Kania — terapeutą zajęciowym w sali teatralno - literackiej Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętrzynie.

— Czym zajmują się uczęszczające tu osoby?

— Dla uczestników lata tu spędzone to nie tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych w dalszym życiu i funkcjonowaniu w nim, to przede wszystkim kreowanie siebie jako człowieka.— Czym się Pani zajmuje w placówce?

— Przygotowuję z uczestnikami programy artystyczne na rożne uroczystości czy też święta np. jasełka, program z okazji Dnia Kobiet itp. Prowadzę też m.in. trening usprawniający pamięć, trening zaradności życiowej, trening umiejętności interpersonalnych czy umiejętności samoobsługowych.


— To praca wymaga wiele uwagi i wyczucia, a efekty?

— Nasi uczestnicy to osoby wycofane społecznie, upośledzone umysłowo i niepełnosprawne ruchowo. W związku z tym ciężko jest uzyskać natychmiastowe efekty w pracy. Często jest to w ogóle niemożliwe, dlatego właśnie zanim osiągnie się jakikolwiek rezultaty trzeba włożyć w to wiele pracy i wysiłku.— Odczuwa Pani satysfakcję ze swojej pracy?

— Jeśli widać choćby małą poprawę w zachowaniu uczestnika jest to już nie lada sukces. Jeśli uczestnik da się namówić do udziału w programie artystycznym, jest to już dla mnie powód do radości. W tej pracy na efekty czeka się o wiele dłużej niż np. w szkole. Trzeba być cierpliwym i przede wszystkim lubić, to co się robi.— W jaki sposób zostać uczestnikiem takich zajęć?

— Należy dostarczyć podanie o przyjęcie, zaświadczenie lekarza psychiatry lub neurologa, zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie i orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada. Bliższe informacje o warunkach przyjęcia można uzyskać osobiście w placówce ul. Sikorskiego 76J lub telefonicznie pod numerem 89 751 04 87, ewentualnie pocztą elektroniczną: sdsketrzyn@wp.pl
Rozmawiała Marlena Szypulska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. matros #1243350 | 31.175.*.* 12 lis 2013 20:55

  o terapeutach teraźniejszych : beznadzieja każdy po układzie przyjęty do pracy dziewczyna syna Pani Nowik koleżanka Pana Stasia synk kolegi z partii Pana Stasia koleżanka Pani socjalnej kolega syna Pana Staska psycholog koleżanka socjalnej. można by wymieniać i wymieniać :) o zarządzających : Dagmara I. pionek (zero znajomości o czymkolwiek ) przepraszam że to powiem ale chodzący MAMUT :) dzięki mężowi tylko tam jest który ciąga za sznurki tam, chociaż teraz to nie wiadomo co i z nim będzie bo jest byłym SBkiem jak to prokuratura w Białymstoku udowodniła. Miejmy nadzieję że szybko go zniosą radnego, jak burmistrz może mieć takiego radnego u siebie.... i to kolega... masakra.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. byzyku #1083759 | 89.228.*.* 13 maj 2013 21:49

  bralby ja jak rolnik dotacje

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pyta #1083754 | 89.228.*.* 13 maj 2013 21:47

  To chodzi o samopomoc chłopską?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zakochany #1083300 | 88.156.*.* 13 maj 2013 13:42

  Ładne zdjęcie w Czernikach na pomoście... :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. onk #1083181 | 213.238.*.* 13 maj 2013 11:07

  z taką terapętką to mozna 24h pracować. ide jutro do psychiatry po skierowanie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages