Czwartek, 12 grudnia 2019. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Był to na pewno ciężki rok, pełen zmian


2013-05-07 07:55:46 (ost. akt: 2013-05-07 08:01:07)
Komendant Wiesław Skudelski uczestniczy w wielu imprezach i uroczystościach, które promują w naszym powiecie pozytywne postawy obywatelskie.

Komendant Wiesław Skudelski uczestniczy w wielu imprezach i uroczystościach, które promują w naszym powiecie pozytywne postawy obywatelskie.

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Kętrzyn

O między innymi: reorganizacji policji, bezpieczeństwie w powiecie i komisariacie w Korszach, rozmawiamy z Wiesławem Skudelskim, komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

— Policja podsumowała rok swojej pracy. Było jej więcej niż w latach ubiegłych?

— Tak, za nami kolejny rok pracy, myślę, że policjanci z naszego powiatu wykonywali ją dobrze i jestem z nich zadowolony. Liczba interwencji i wszczętych postępowań kształtowała się na poziomie zbliżonym do roku 2011.— Jakiego rodzaju przestępstwa występują u nas najczęściej?

— Od wielu lat ta statystyka się nie zmienia, ciągle najczęściej mamy do czynienia z kradzieżami i przywłaszczeniami mienia. Na szczęście w roku 2012 nie mieliśmy do czynienia z żadnymi naprawdę poważnymi przestępstwami i z tego możemy się cieszyć.— A jak te statystyki wyglądają na tle innych, sąsiednich miast?


— Ciężko mi porównywać nasz powiat do sąsiadów, wiadomo, że oni mają swoje, nieco inne problemy. Giżycko jest miastem nastawionym na turystykę, a więc u nich ta przestępczość rozkłada się nieco inaczej. My także notujemy delikatne wzrosty w okresie letnim, ale, tak jak mówię, ciężko porównywać statystyki z sąsiednimi miastami.— Jak Pan oceni, już poza statystyką, ten ostatni rok?

— Był to na pewno ciężki rok, pełen zmian. W związku z reformą świadczeń emerytalnych w 2012 roku odeszło od nas wielu funkcjonariuszy, którzy – przynajmniej w mojej opinii – mogliby jeszcze pracować w Policji. Zastąpiliśmy ich nowymi ludźmi, którzy trafili do nas po przeszkoleniu . To również czas zmian organizacyjnych – zlikwidowaliśmy Rewiry Dzielnicowych w Srokowie i Barcianach. — Taka zmiana ma wpływ na stan bezpieczeństwa w tych miejscowościach?


— Spotykałem się w tej sprawie z władzami Srokowa i Barcian i wyjaśniałem, że jest to tylko zmiana organizacyjna. Policjanci nadal będą obecni na ulicach tych miejscowości, a ich praca będzie się odbywać podobnie do tej, którą pełnili wcześniej. Mieszkańcy nie powinni więc odczuć tej reorganizacji.— Zawirowania były również wokół komisariatu w Korszach.

— Tak, to złożony temat. Stan budynku, w którym urzędowali policjanci z Korsz nie był najlepszy, a już na pewno nie przystoi, by mieścił się w nim Komisariat Policji. Zdecydowaliśmy się więc na przeniesienie go w inne miejsce i obecnie korszeńscy funkcjonariusze urzędują w budynku Agencji Nieruchomości Rolnych. Zajmujemy tam całe piętro i właśnie tam obsługujemy zgłaszających się do nas interesantów.— Coraz częściej w lokalnych mediach pojawiają się komunikaty o prowadzonych przez was poszukiwaniach? Kładziecie na to nacisk?


— W całym poprzednim roku poszukiwaliśmy ponad 100 osób, na które zostały wydane nakazy doprowadzenia do aresztów śledczych oraz zakładów karnych. Szukaliśmy m.in. osób, za którymi wydane zostały Europejskie Nakazy Aresztowania, a rekordzistą na naszym terenie był mężczyzna, którego zatrzymano w Anglii po 14 latach poszukiwań.
 


— Ciężko rozmawiać z komendantem powiatowym Policji i nie zapytać o bezpieczeństwo. Mieszkańcy naszego powiatu mogą czuć się bezpiecznie?


— To często zadawane nam pytanie, jednak ciężko mi na nie odpowiedzieć. O bezpieczeństwo trzeba zapytać mieszkańców, czy oni czują się tu komfortowo i bezpiecznie. My dokładamy wszelkich starań, by tak właśnie było.— A bezpieczeństwo na drogach?

— W tej akurat kwestii nie jest źle. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 38 wypadków drogowych w naszym powiecie, w wyniku których śmierć poniosły 4 osoby. W porównaniu do roku 2011 zanotowaliśmy więc niewielki spadek. Ta spadkowa tendencja utrzymuje się zresztą od kilku lat i uważam, że statystyki nie są takie najgorsze, szczególnie w skali kraju czy województwa.— Bieżący rok także stoi pod znakiem zmian?

— Tak, a zmiany te spowodowane są m.in. Decyzjami Komendanta Głównego Policji. Przy określaniu liczby funkcjonariuszy bierze się pod uwagę cztery czynniki, takie jak liczba ludności, gęstość zaludnienia, powierzchnię oraz stan przestępczości. Liczba mieszkańców i ilość przestępstw w naszym regionie maleje, dlatego w 2013 roku liczba policjantów w naszym powiecie została zmniejszona o sześć etatów. To całkiem sporo, ale musimy się jakoś dostosować.
 

— Oznacza to, że na ulicach będzie mniej Policji?

— Nie. Robimy wszystko, by tych kilka etatów mniej nie odbiło się na bezpieczeństwie mieszkańców czy liczbie patroli. Współpracujemy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie i mieszkańcy naszego powiatu zapewne zdążyli już zauważyć, że na patrolach, obok doświadczonych policjantów, pojawiają się czasem młodzi funkcjonariusze. To właśnie policjanci z kursów podstawowych, którzy w ten sposób nabierają niezbędnego doświadczenie pod okiem starszych kolegów. Także i w tym roku przyszli policjanci będą wspomagać naszych funkcjonariuszy na służbie. Współpracujemy również ściśle z innymi służbami, takimi jak straż graniczna, która ma takie same uprawnienia, co policja.— Odnośnie szkółek – Policja jest coraz atrakcyjniejszym pracodawcą. Czy można znaleźć pracę w Komendzie Powiatowej?


— Tak, można znaleźć, ale to nie jest pytanie do mnie, ponieważ funkcjonariuszy do służby przyjmuje Komendant Wojewódzki. W tym roku także część policjantów przechodzi na emeryturę i trzeba ich będzie zastąpić nowymi. Podania składa bardzo dużo osób, ale też duża grupa nie przechodzi przez gęste sito kwalifikacji. Zostać policjantem nie jest bowiem tak łatwo. Ale w 2013 roku na pewno nowi funkcjonariusze pojawią się w naszej komendzie.— Porozmawiajmy o sprzęcie. Możecie liczyć na jakieś nowości w tym roku?

— Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że sprzęt, którym obecnie dysponujemy jest na naprawdę przyzwoitym poziomie. Chodzi mi tu zarówno o pojazdy, jak i o inny rodzaj sprzętu. Policjanci korzystają z systemu sprawdzania tożsamości, mogą to zrobić w każdej sytuacji, bo dysponują podręcznym sprzętem. Jeśli chodzi o ten zakres to nie mamy się czego wstydzić. 

Rozmawiał Andrzej Adamiak
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lol #1079497 | 89.229.*.* 9 maj 2013 22:22

  Wiesiu powiedz ile tysiecy przytuliles w 2012 roku w ramach oszczednosci w Komendzie, tego jestesmy ciekawi. Twoje oswiadczenie majatkowe juz widzielismy.... wal smialo.... 20, 30 tysiecy? ile?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. szewc spod kętrzyna #1078376 | 83.24.*.* 8 maj 2013 19:57

  Narzekacie, narzekacie, a czytacie. Oj kołtuni. Ja czytam i przyznaję się do tego. Nie wszystko mi się podoba ale jest inne spojrzenie na sprawy o których nie pisze się gdzie indziej. To wolny kraj

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. vans #1078354 | 88.220.*.* 8 maj 2013 19:35

  Ta stronka D, jest tak żenująca że srać sie chce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Miras #1077523 | 178.36.*.* 7 maj 2013 21:47

  Strona info-racji jest tak jednostronna że szkoda czasu na jej czytanie. Nie można komentować zamieszczonych informacji. Jednym słowem kolejna lipa panie D Czemu ta stronka ma służyć ? Bardziej kumaci wiedzą !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kos #1077444 | 83.24.*.* 7 maj 2013 20:50

   Jest źle a będzie jeszcze gorzej. Dzisiaj Policja nie bardzo wie czym ma się zajmować. Przecież w ogóle nie zajmuje się wykroczeniami porządkowymi. Łamaniem prawa miejscowego. Działa prawie wyłącznie na wezwanie. A już likwidacja rewirów dzielnicowych w Barcianach i Srokowie to całkowity niewypał. Może zlikwidować Komendy Powiatowe i przenieść wszystkich do Olsztyna? Będzie jeszcze lepiej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages