Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Przeczytaj jak nie dać się internetowym złodziejom


2013-04-22 08:45:11 (ost. akt: 2013-04-22 08:48:25)
Mieszkanka zamiast wylicytowanego na aukcji telefonu otrzymała marchew. Uważajmy na internetowych oszustów. Nawet gdy kupujemy marchew.

Mieszkanka zamiast wylicytowanego na aukcji telefonu otrzymała marchew. Uważajmy na internetowych oszustów. Nawet gdy kupujemy marchew.

Autor zdjęcia: Robert Izdebski

Uwaga na oszustów internetowych. Kobieta zamiast nowego telefonu komórkowego otrzymała pięknie zapakowane w pudełeczku...trzy marchewki.

Zaniżone ceny oferowanych towarów, fikcyjne opinie klientów czy żądanie przedpłaty. Internetowi oszuści chwytają się różnych sposobów, żeby wyłudzić od nas pieniądze.

Od początku roku do Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie zgłosiło się blisko 20 osób oszukanych w Internecie. Poszkodowani stracili na transakcjach w sieci od kilkunastu złotych do kilku tysięcy. Jedna z kobiet zamiast telefonu dostała marchewki.

Kętrzyńscy policjanci dość często przyjmują zgłoszenia dotyczące oszustw internetowych. Zakupy w Internecie to mianowicie wygodna forma kupowania i sprzedawania przeróżnych rzeczy, ale jak wszędzie należy być ostrożnym, aby nie dać się oszukać. Ofiarą oszustwa stała się mieszkanka Kętrzyna, która na jednym z portali aukcyjnych kupiła nowy telefon komórkowy.

Kobieta zaraz po uzgodnieniu z rzekomym sprzedawcą wszelkich formalności zapłaciła za towar 1150 złotych. Jednak transakcja nie zakończyła się uczciwie. Rozczarowanie kobiety pojawiło się, gdy otworzyła otrzymaną i pięknie zapakowaną paczkę, w której zamiast nowego prezentu, którym miał być telefon komórkowy, były trzy dorodne marchewki. Oszukana mieszkanka Kętrzyna zgłosiła sprawę Policji.


Policjanci przypominają - aby uniknąć w przyszłości niemiłych rozczarowań należy pamiętać o kilu podstawowych zasadach. Metody działania oszustów to na przykład:


• oszust podszywa się pod sprzedających na portalu aukcyjnym, przed zakończeniem licytacji wysyła do biorących udział w aukcji e-maile informujące o wygraniu aukcji, zawierające fałszywe dane personalne i numery kont bankowych, których jest posiadaczem. Na te konta niestety oszukane osoby wpłacały pieniądze.


• najprościej oszukać na kartach pre-paid – doładowanie konta telefonu komórkowego, oszust wystawia karty na aukcji z konta sprzedawcy, zmienia numery kont, hasła dostępu. Chętni pojawiają się szybko, kupują, płacą od razu przelewem – oszust działa kilka godzin. Zanim właściciel zorientuje się i skontaktuje z pracownikiem serwisu aukcyjnego, oszust znika.


• oszuści najczęściej wchodzą w posiadanie danych osób mających już założone konta, podszywając się pod administratora portalu żądają danych personalnych, hasła do konta itp. Pracownicy serwisów, portali nigdy nie proszą o podawanie haseł i nie wysyłają listów z prośbą o weryfikację danych (która ma odbyć się dopiero po zalogowaniu). W takich sytuacjach należy niezwłocznie kontaktować się z administratorem.

Nasza przezorność powinna polegać na doszukiwaniu się w każdej aukcji oszustwa. Należy czytać komentarze o sprzedającym – co oferował do sprzedaży, za jakie kwoty, dzwońmy i prośmy o telefon stacjonarny, pytajmy o adres i możliwość odbioru osobistego (nawet jeżeli nie mamy takiego zamiaru – ustalamy w tym przypadku „namiary” na sprzedawcę, osobie o uczciwych zamiarach z pewnością to nie będzie przeszkadzało).


Należy również mieć świadomość, że poprzez aukcje internetowe sprzedawane są przedmioty pochodzące z przestępstwa. Jeżeli ceny oferowane przez sprzedającego są znaczeni niższe od cen proponowanych przez sklepy i innych sprzedających dany przedmiot, zastanówmy się czy kupując nie narazimy się na zarzut paserstwa. W przypadku przedmiotów posiadających numery fabryczne, gwarancje (nawet, gdy minął już termin), faktury i inne dokumenty identyfikujące żądajmy ich dołączenia do kupowanego przedmiotu.

Jeżeli dokonujemy zakupów poprzez Internet do czasu zakończenia transakcji przechowujmy wszelkie dokumenty, e-maile, przekazy pocztowe itp. W przypadku oszustwa informacje te i dokumenty będą stanowiły dowód w sprawie.

Zapoznajmy się z regulaminem portalu i informujmy administratora o wszelkich wątpliwościach i niejasnościach. Stosujmy programy antywirusowe w naszych komputerach. Oszustwo jest przestępstwem podlegającym karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Ewelina Piaścik

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. miras, zbychu #1065010 | 88.220.*.* 24 kwi 2013 15:31

  kiedy nowa platformienka? szef pogania trochę czy na luzie możecie anonimy prażyć? poprawek szef robi trochę? cenzuruje? no dawać chłopaki. miras pogoń zbycha niech się wyrabia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. durszlak #1064281 | 88.220.*.* 23 kwi 2013 21:05

   kogo w srokowie obchodzi że w korszach psy nasrały na mickiewicza? chyba trzeba mieć łeb jak durszlak.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. baczny obserwator #1064114 | 89.228.*.* 23 kwi 2013 18:57

   Tłucze się czy nie, ale jest ciekawszy od gazety. Ktoś może domowym sposobem ale całkiem ciekawe tematy rzuca

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ziempruk pelens #1063799 | 212.160.*.* 23 kwi 2013 12:57

   jakis internauta w kapciach na nogach z gotowego szablonu wystrugal sobie jakiegos bloga ktory tlucze sie po marginesie netu od tygodnia a wy sie podniecanie. ani to jakas marka ani zaufanie. na to sie pacuje latami a nie na rok przed wyborami.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. jak 23 #1063774 | 37.31.*.* 23 kwi 2013 12:17

   widzę, że pisze się o nowym portalu. chyba nie jest sprzedajny i niektórzy atakują. Po co?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages