Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Co słychać w naszej jedynej w powiecie "ministerialnej" szkole
?

2013-04-09 07:50:37 (ost. akt: 2013-04-09 07:58:27)
Ryszard Kawczyński: Środki finansowe przede wszystkim pozyskujemy z zewnątrz, czyli z poza ministerstwa.

Ryszard Kawczyński: Środki finansowe przede wszystkim pozyskujemy z zewnątrz, czyli z poza ministerstwa.

Autor zdjęcia: Marlena Szypulska

Na temat pozyskiwanych milionów złotych na rozwój szkoły, które sprawiają, że placówka jest nowoczesna i świetnie wyposażona rozmawiamy z Ryszardem Kawczyńskim, dyrektorem szkoły.

— Panie dyrektorze, w jaki sposób zmieniła się szkoła od momentu, od kiedy podjął pan tu pracę?
— Od 1 stycznia 2008 roku szkoła w Karolewie, jako Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych została przekazana do prowadzenia Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To był krok, który podjął samorząd powiatowy, w kierunku tego, żeby zmniejszyć sobie ciężar utrzymania tej szkoły. Dla Karolewa to był strzał w dziesiątkę. Przyszedłem do pracy 1 września, a szkoła została przekazana 1 stycznia, tak więc wszystkie działania legislacyjne zostały przeprowadzone przed moim przyjściem. Na samą decyzję żadnego wpływu nie miałem. Natomiast wyraźnie chciałem podkreślić na wstępie, że nasze możliwości wynikają nie tylko z tego, że jesteśmy w ministerstwie rolnictwa, bo będziemy mówili o dużych pieniądzach, które są akceptowane przez ministra rolnictwa, (bo udział ministra rolnictwa, jest też kilkunastoprocentowy), ale my środki przede wszystkim pozyskujemy z zewnątrz, czyli z poza ministerstwa. Przede wszystkim z Regionalnego Funduszu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007 -2013, i są to pieniądze, które rozdysponował że Zarząd Województwa, tak trzeba wyraźnie powiedzieć, to są środki, które w głównej masie pochodzą z Unii Europejskiej. Udział naszej szkoły, to jest tylko 13 procent, a pozostałe środki, prawie 4, 3 miliona złotych, które poszły na modernizację bazy kształcenia, są środkami z Brukseli.

— To znaczy, że macie ekspertów do wyszukiwania takich środków?
— Podpatrzyliśmy firmę, która robiła projekt dla Starostwa Powiatowego w Kętrzynie, pracowałem wtedy jako dyrektor szkoły samorządowej w Reszlu. Poznałem wtedy tę firmę. W projekt było zaangażowanych mnóstwo ludzi, także pracowników szkoły. Jednak złożeniem projektu w spójną całość zajęła się konkretna firma na zlecenie. Ten projekt został pozytywnie zaopiniowany, i w zasadzie w marcu zostanie zakończona faza finansowania. Projekt został zakończony we wrześniu, ubiegłego roku. Według programu do 15 marca br. powinien zostać rozliczony.

— Opłaca się wynajmować firmę zewnętrzną, by przygotowała taki projekt?

— To nie są duże pieniądze. W skali 4,3 miliona 15 tysięcy, to nie są żadne pieniądze.

— Piętnaście tysięcy złotych pochodzi ze środków szkoły?

— Oczywiście, że się opłaca. Natomiast trzeba wyraźnie powiedzieć, że trzeba to zrobić z pewnym doświadczeniem. Projekt ma kilkaset stron, w związku, z czym, ktoś musi umieć to poskładać, przygotować pod względem wymogów stawianych przez dany program. W każdej takiej sytuacji o wszystko musieliśmy pytać ministra, czy na to wyraża zgodę. Trzeba powiedzieć, że województwo warmińsko-mazurskie było jednym z nielicznych województw, które dopuściło do tych środków szkoły rządowe. Natomiast wyraźny ukłon należy uczynić w Zarządu Województwa, że pozwolił skorzystać z tych środków szkołom niepodlegającym pod samorząd, chodziło również o szkoły niepubliczne.
Nazwa naszego projektu to: Podniesienie poziomu kształcenia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie poprzez modernizację bazy dydaktycznej w ramach osi priorytetowej 3. Infrastruktura społeczna, działanie 3.1 Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną. Pochodziło to z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury na lata 2007-2013.

— Zaczęto remont od budynku warsztatów?

— W 2008 roku dyrektor Artyszewicz właśnie taką decyzję podjął, żeby za pierwsze pieniądze, które otrzyma z ministerstwa rolnictwa, jako pieniądze inwestycyjne, postanowił remontować budynek byłych warsztatów zawodowych, ale on dostał tych pieniędzy, na remont tego budynku kwotę ok. 400 parę tys. zł., więc to była taka kwota na start. Za te pieniądze wyremontowano dół tego budynku, i to też w bardzo okrojonym zakresie, pieniędzy było mało. Na przykład zostały stalowe okna, sale zostały wyremontowane, o okna zostały, jak w warsztatach, to w ogóle był kiedyś budynek kotłowni. Sytuacja była taka, że trzeba było szukać pieniędzy, żeby dokończyć remont i go wyposażyć, a w całości kosztowało to około 2 milionów zł.

— Remonty to jedno, a zakupy to drugie.

— Trzeba powiedzieć, jeszcze jedną ważą sprawę, ponad 2 miliony zł. wydaliśmy również na sprzęt rolniczy. Mamy w szkole bardzo dobrą bazę do nauczania zawodów związanych z rolnictwem. Głównie w zawodzie technik rolnik. Mamy nowoczesną oborę wolnostanowiskową, mamy u siebie 50 krów, przychówek od tych krów, mamy 100 ha ziemi, w związku z czym potrzebowaliśmy sprzętu do jego uprawy, a ten sprzęt jest wykorzystywany przez uczniów z zawodu technik mechanizacji rolnictwa i mechanik operator. Jesteśmy dumni i radzi, że mamy porządnie wyposażoną część żywieniową i mechanizacyjną. Ponad połowa naszych uczniów to są zawody związane z żywieniem. Mamy w szkole 460 uczniów, z czego 230 to technik żywienia i kucharz. Trzeba powiedzieć, że to wyposażenie miało również wpływ na nabór uczniów do szkoły. Otwieramy dwa ciągi klas technikum żywienia i kucharz, czyli mamy trzy klasy, na początku roku otwieramy klasy żywieniowe, mało tego, mamy w tych klasach więcej uczniów niż nam formalnie ministerstwo pozwala. Mamy klasy 26 osobowe, gdzie limit jest 24.

— Szkoła ponosiła wysokie koszty za zużywaną energię. Były kłopoty z kotłownią.

— Musieliśmy obniżyć koszty związane z utrzymaniem internatu i koszty ogrzewania. W pierwszym roku zimą z 2008 na 2009 zapłaciliśmy za ogrzewanie w szkole ponad 1 milion zł. Natomiast w tej chwili koszty ogrzewania w wyniku inwestycji, które w całości sfinansowało ministerstwo rolnictwa, są na poziomie 600 tys. Tutaj nam bardzo przyszedł z pomocą olsztyński zakład gazowniczy, bo doprowadził do Karolewa prawie 3,5 kilometrową linię gazową. A ministerstwo sfinansowało 4 kotłownie, które ogrzewają szkołę w miejsce ogromnej 12 megawatowej. 12 megawatów, to jest taka ogromna kotłownia, która stoi na Rynkowej, ona ogrzewa pół Kętrzyna. My mieliśmy właśnie taką kotłownię, a zimą 2008 roku mieliśmy w tym budynku 13 stopni! Wszystko przez wymienniki ciepła. Robiliśmy ekspertyzy, by doprowadzić tę sytuację do normalności. Całe Karolewo, jako wioska odłączyła się od tej kotłowni, ludzie nie chcieli ponosić tak ogromnych kosztów ogrzewania swoich domów, do których ciepło było dostarczane z naszej szkolnej kotłowni. Tutaj bardzo wielki gest ministra rolnictwa. Dostaliśmy w jednym roku cztery kotłownie, bardzo nowoczesne, wykonane w technologii Bismana. Można powiedzieć, że to takie mercedesy. Kotłownie te obsługuje jedna osoba i to na zasadzie umowy-zlecenie. W starej kotłowni zatrudnialiśmy 16 osób. PGNiG bardzo nam pomogła z doprowadzeniem tego gazu. Gaz w Karolewie był przed wojną. Z tego też skorzystało gimnazjum gminne, które wybudowało sobie nowoczesną 
kotłownię, ja liczę, że w przyszłości mieszkańcy, też przejdą na proekologiczną ogrzewanie, gaz to jest idealne rozwiązanie. To była jedna z takich poważnych inwestycji.

— Budynek "Wrzos" był wyłączony z funkcjonowania przez 13 lat.

— Dzisiaj nazywamy go "Nowy Wrzos". Dostaliśmy 1.200 000 tys. na wyremontowanie tego budynku pod kontem nauki zawodu technik architektury krajobrazu. Ten budynek oddaliśmy 7 lutego do użytku. Ministerstwo dało nam w sumie 2 miliony zł. na inwestowanie. Z ważnych rzeczy, które zdarzą się jeszcze w tym roku, pozyskaliśmy w formie projektu 3,8 miliona złotych na termomodernizację 4 obiektów w Karolewie. Budynku głównego szkoły, hali sportowej, warsztatów mechanicznych oraz internatu. Całość tych prac termo modernizacyjnych wynosi 3,8 miliona, mamy na nie podpisane gwarancje, dostaniemy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 


— Kolejne źródło finansowania?


— Tak. Jeżeli zrobimy te prace termo modernizacyjne, Karolewo nabierze europejskiego wyglądu, ale trzeba powiedzieć, że my już teraz kształcimy w bardzo nowoczesnych warunkach. To co poprawimy, to są elewacje, na proces kształcenia nie mają takiego wpływu, natomiast pozwoli to nam znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Liczymy, że ministerstwo pozwoli nam przeznaczyć te pieniądze na inne cele. Jeżeli teraz ogrzewanie kosztuje nas 600 tys. zł., a załóżmy, że będziemy płacili 100 tys. mniej, liczymy, że ministerstwo pozwoli nam przeznaczyć te pieniądze na cele dydaktyczne. Dotychczasowe doświadczenia na to wskazują. My przy pomocy innej firmy, jaką jest Zakład Energetyczny, wymieniliśmy całą sieć energetyczną w Karolewie, i dzięki tym pozyskanym środkom zaoszczędziliśmy 27 procent na energię elektryczną. To są nasze drogi i tajemnice finansowania tej ogromnej szkoły.

— Internat ma zarabiać latem, tanie pokoje do wynajęcia na wakacje?


— Przygotowujemy go do tego, żeby wypełniał on funkcję mieszkalną dla mieszkańców, a w okresie wakacji, żeby służył jako tanie miejsce wypoczynku, żebyśmy mogli na tym zarabiać i stąd pozyskiwać pieniądze. Teraz nie spełnia warunków pożarowych. Zrobiliśmy projekt, który nam pokazuje, jakie działanie mamy podjąć. Myślę, że w przeciągu 3 lat w pełni będzie spełniał wszystkie warunki stawiane przed współczesnymi budynkami użyteczności publicznej.
Rozmawiała Marlena Szypulska.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 111 #1115777 | 89.229.*.* 17 cze 2013 11:26

  cz to ten pan o ktorym mowia, ze nie dotrzymuje danego slowa?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. odważny.... #1074937 | 79.185.*.* 4 maj 2013 22:24

  Negatywnie o p. Kawczyńskim piszą i mówią - nieroby i obiboki. Taka jest prawda.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. to jest wazne #1063782 | 83.24.*.* 23 kwi 2013 12:27

   Najważniejsze, że nie podlega staroście

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. odważny.... #1063467 | 83.24.*.* 22 kwi 2013 23:26

    Do poniżej. Boże, zjada Kogoś zazdrość,bezradność,zawiść i co tam jeszcze.Dyrektor Kawczyński - super gość.Gratulacje ,za znaczące i widoczne efekty, pomimo tak krótkiego kierowania szkołą.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. ket #1063442 | 83.9.*.* 22 kwi 2013 22:40

     Boże. Co za bzdury. Pan Kawczyński. Pracowałem, wiem i nigdy w życiu

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (51)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages