Ukraińcy pokazali Ukraińcom jak im się żyje

2012-12-25 08:28:49(ost. akt: 2012-12-25 09:36:42)
Zbigniew Homza (drugi od lewej) oraz Marek Mielniczek (pierwszy od prawej) podczas otwarcia wystawy na Ukrainie.

Zbigniew Homza (drugi od lewej) oraz Marek Mielniczek (pierwszy od prawej) podczas otwarcia wystawy na Ukrainie.

Autor zdjęcia: organizatorzy

— Ukraińcy z Równego byli zaskoczeni. Myśleli, że się zasymilowaliśmy. Podchodzono do nas, gratulowano. Mogliśmy wówczas pochwalić się tym, jak wygląda nasza współpraca z powiatem kętrzyńskim. Powiedzieć, że od 1947 roku wszystko się zmieniło — mówi Marek Mielniczek kętrzyński Ukrainiec.
Wszystko zaczęło się od wystawy w Kętrzynie poświęconej 60 rocznicy Akcji "Wisła", którą współorganizował Marek Mielniczek.

— Chcieliśmy pokazać na niej losy ukraińskich rodzin wysiedlonych z rodzinnych stron w 1947 roku. Ekspozycja przedstawiała zdjęcia archiwalne mieszkańców wygnanych między innymi z Lublińca Starego, Ulhówka, Wisłoka, Kulasznego, Żurawców i Wołkowyji. Najstarsze zdjęcia pochodziły z lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Najnowsze z naszych czasów. Pokazaliśmy na nich wszystko to, czym ukraińska mniejszość tutaj
żyje — mówi Marek Mielniczek.

Sukces wystawy zachęcił organizatorów do dalszych działań. — Z tą ekspozycją postanowiliśmy pojechać na Ukrainę. Chcieliśmy pokazać, że nie daliśmy się komunistom zasymilować - opowiada Marek Mielniczek. Tak wystawa trafiła do ukraińskiego Równego.

— Ukraińcy z Równego byli zaskoczeni. Myśleli, że się zasymilowaliśmy. Podchodzono do nas, gratulowano. Mogliśmy wówczas pochwalić się tym, jak wygląda nasza współpraca z powiatem kętrzyńskim. Powiedzieć, że od 1947 roku wszystko się zmieniło — mówi Marek Mielniczek.

Na Ukrainę pojechali Stefan Sydor, naoczny świadek Akcji "Wisła" oraz marek Mielniczek i Zbigniew Homza (przewodniczący kętrzyńskiego koła Związku
Ukraińców w Polsce, pomysłodawca i organizator obu wystaw.

— Nasze plany spełniły się. Chcieliśmy pokazać, że mniejszość ukraińska mieszkająca w Polsce, pamięta o swojej kulturze, zna język, że nie zginęliśmy, tak jak to mieli w planach przeprowadzający Akcję "Wisła" komuniści.

Anna Matejuk - Ficek
a.matejuk@gazetaolsztynska.pl

Zobacz:

Cerkiew greckokatolicka św, Bazylego Wielkiego w Kętrzynie: kliknij tutaj.

Cerkiew prawosławna św.św. Piotra i Pawła w Korszach: kliknij tutaj.

Cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Reszlu: http://reszel.wm.pl/7241,Reszel-cerkiew-greckokatolicka-pw-Przemienienia-Panskiego.html#axzz2G3Czq9tX

Cerkiew greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w Asunach: kliknij tutaj.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5